Investigation of shear strength of prefailed overconsolidated high and low plastic clayey slopes with fast shearing
Önceden kaymış aşırı konsolide yüksek ve alçak plastik killi şevlerin kesme mukavemetinin hızlı kesme yöntemi ile araştırılması
- Tez No: 181196
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Killi zeminler geoteknik biliminin başlangıcından beri inelenmekte olabilir, ancakkilin farklı yükleme durumlarında ve farklı şartlardaki davranışı halen incelenmektedir. Buçalışma, yüksek ya da düşük plastic killerden oluşmuş önceden kaymış şevlerle ilgilidir.Kaymadan sonra, ?zeminin gücü reziduel değere düşer? düşüncesi genel anlamdakabul görmüş ve önceden kaymış şevlerin kararlılık hesaplarında bu değer kullanılmıştır.Bu noktada, eğer şev kilden oluşuyorsa sorusu akıllara gelebilir; daha detaylı düşünürsek,eğer şev yüksek ya da düşük plastisiteli aşırı konsolide killerden oluşuyorsa kesmedavranışında ne gibi farklılıklar olabilir? İşte bu çalışmanın ana noktası budur.Deneylerde, düşük plastisiteli örnekler için Kaolin, yüksek plastisiteli örnekler içinise ağırlıkça %50 Kaolin ve %50 Bentonit karışımı kullanılmıştır.Deney aşamaları olarak, once örnekler aşırı konsolide edildi, daha sonra rezidueldeğerlerine kadar kesme deneyi sürdürüldü ve son olarak da hızlı kesme deneyigerçekleştirildi.30 deney sonunda, sonuçlar umulduğu gibi çıktı. Yüksek plastisiteli killer aynı düşeybasınçlar altında daha düşük kesme mukavemeti gösterdiler, ancak, asıl ilginç sonuçreziduel mukavemet ve hızlı kesme mukavemeti değerleri ile ilgili oldu.Genel olarak, kesme deneyinden en az 21 gün sonra yapılan hızlı kesme deneyleri,reziduel kesme mukavemet değerlerinden daha yüksek değerler verdi.
Özet (Çeviri)
Clayey soils may be investigated since the days of the beginning of the geotechnicalscience. However, the behaviour of the clays in different loading conditions and indifferent situations is still in investigation. This study is dealt with the prefailed soil slopesmade with high or low plastic overconsolidated clays.After failure, thought of ?soil strength reduces its residual strength? has foundgeneral acceptance and residual strength is applied to the calculations of the stability ofprefailed slopes. In this point, the question comes to the minds; if the slope formed withclayey soil or more specifically, high or low plastic overconsolidated clays, what would bethe difference in shear behaviour? That is the main point of this study.In the tests, Kaolin clay is used for low plastic and 50 % Kaolin + 50 % Bentonite inweight are used for high plastic clay samples.As testing steps; first, samples are overconsolidated, then sheared until their residualstrengths and finally tested again in fast shearing.At the end of the 30 tests, the results are obtained as expected. High plastic samplesgave lower strength values under the same normal stress; however, the interesting resultwas about residual strength and fast shear strength values.In general, fast shear tests, at least 21 days after prefailing, gave higher shear strengthvalues than the residual ones.