Identification of linear structural systems using earthquake induced vibration data
Depremin neden olduğu titreşim datalarını kullanarak lineer yapısal sistemlerin tanılanması
  1. Tez No: 152582
  2. Yazar: ÖZGÜR KOBYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ LUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET depremin neden olduğu titreşim datalarini kullanarak lineer yapısal sistemlerin tanılanması Bu çalışmada, modelleme, simülasyon ve sistem tanılamadaki çeşitli önemli noktalar tartışılarak, minimum kareler yöntemi bazlı sistem tanılama algoritmasının yapısal sistemlere uygulanması araştırılmıştır. Bu tez dört tane önemli uygulama içerir. İlk uygulama için dört katlı, iki boyutlu bir bina seçilmiştir. İlk uygulamanın amacı üç değişik durum için sistem tanılamanın ele alınmasıdır. Bu tartışma, sistem tanılamada kullanılan algoritmanın girdiye bağlı olarak değiştiğini içerir. İkinci uygulama için bir boyutlu, dört serbestlik dereceli bir dinamik sistem seçilmiştir. Bu uygulama yapısal değişikliklerin tartışılmasını içerir. Bu uygulamada farklı gürültü seviyeleri (yüzde 5 ve yüzde 20) için 20 farklı durum araştırılmıştır. Hasar olma olasılığı, hasarsız ve hasarlı yapıdan elde edilen rijitlik parametrelerinin istatistiksel dağılımmdan tahmin edilmiş ve yapıda hasar olup olmadığı değerlendkilmiştir. Sistem tanılamadaki en önemli problemlerden biri yapısal sistemin çok sayıda serbestlik derecesi içerdiği için modeUemesinin kolay yapılamamasıdır, bundan dolayı azaltılmış serbestlik dereceli modellemenin bu tezde tartışılması kaçınılmaz olmuştur. Üçüncü uygulamada, bir boyutlu ve on serbestlik dereceli bir lineer dinamik sisteme on farklı durum uygulanarak, azaltılmış serbestlik dereceli sistemlerin modellendirilmesi araştırılmıştır. Dördüncü uygulama, sekiz katlı üç boyutlu bir binanın azaltılmış serbestlik dereceli modelleme için yapısal hasarların ortaya çıkarılmasını içerir. Bütün analizler SAP2000 (yapısal analiz programı) kullanılarak yapılmıştır. Deprem esnasında genellikle ivmeler kayıt edildiği, ve hız ve deplasman kayıtları da sistem tamlama işleminde kullanıldığı için, hız ve deplasman kayıtlarım bulmak için ivme kayıtlarının zamana bağlı integrali alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IDENTIFICATION OF LINEAR STRUCTURAL SYSTEMS USING EARTHQUAKE INDUCED VIBRATION DATA In this study we discuss various issues in modeling, simulation, and system identification, and investigate the application of a least-squares based system identification algorithm to structural systems. This thesis includes four important applications. A four-storey model of a building in 2D was selected for first application. The aim of the first application is to discuss system identification for three different cases. This discussion includes that the algorithm used in identification process changes according to input A one-dimensional four degrees of freedom linear dynamic system is selected for second application. This application includes discussing detection of structural change. In this application, there are twenty investigated test cases including different noise levels (5 per cent and 20 per cent). The possibility of damage existence was estimated from the statistical distributions of the stiffness parameters of the damaged and undamaged structure, then we evaluated whether structural damage has occurred or not. One of the most important problems in identification is that the modeling of a structural system may not be easy due to the large number of degrees of freedom, so discussing reduced order modeling is inevitable in this thesis. In third application, a one-dimensional ten degrees of freedom linear dynamic system was used to investigate model reduction by applying ten different cases. The fourth application includes an eight-storey building in 3D in order to discuss detection of structural change for reduced order models. All analysis are conducted using SAP2000 (1998), structural analysis problem. Because accelerations are generally recorded during an earthquake, and velocities and displacements are necessary in identification process, this acceleration records were integrated with respect to time in order to obtain velocity and displacement records in the last application.