End-to-end reliable event transfer in wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağları için uçtan uca güvenli olay iletimi
- Tez No: 152584
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET KABLOSUZ ALGILAYICI AĞLARINDA UÇTAN UCA GÜVENLİ OLAY İLETİMİ Bu tezde, duyarga ağları için yeni bir grup uçtan uca güvenli olay iletimi yöntemi sunulmaktadır. Duyarga ağlarrındaki amaç meydana gelen olayları sezmek olduğundan, sunulan bu yöntemlerde, güvenli veri paketi iletimi yerine güvenli olay iletimi göz önünde tutulmaktadır. Güvenli olay iletimi bir çok uygulama için oldukça kritiktir. Bundan dolayı, olayları güvenli bir şekilde iletme gereksinimi bizi yeni bir grup uçtan uca güvenli olay iletimi yöntemi sunmaya yönlendirdi. Bu yöntemler alındı esasına dayanan ve alındı esasına dayanmayan olmak üzere iki geniş sınıf altında toplanabilir. Bizim bu tezde sunduğumuz yöntemler alındı esasına dayanan yöntemlerdir. En son olarak, önerilen yöntemlerin başarımı farklı uygulamaları için benzetim kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT END-TO-END RELIABLE EVENT TRANSFER IN WIRELESS SENSOR NETWORKS In this thesis, a new group of end-to-end reliable event transfer schemes is in troduced for sensor networks. In the proposed schemes, reliable event delivery is con sidered rather than reliable delivery of data packets, since the ultimate goal is the detection of events in sensor networks. Reliable event transfer is critical in many sensor network applications. Therefore, the need for transferring the events in a reliable manner coerced us to introduce a new group of end-to-end event transfer schemes categorized into two broad classes, as acknowledgement based and non-acknowledgement based. Our schemes introduced in this thesis are in acknowledgement based class. Finally, the performance of the proposed schemes is evaluated for various application areas by simulation.