Cleaner production implementation for the integrated tannery in Turkey
Türkiye'deki entegre tabakhane için temiz üretim uygulaması
  1. Tez No: 152589
  2. Yazar: FİGEN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KIRAN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Tabaklama ve ilgili prosesler bir çok atık ve emisyonların kaynağıdır. MADER A.Ş'den toparlanan bilgiler doğrultusunda yürütülen bu çalışmada tabaklama endüstrisinde sağlanabilecek kirlilik önleme ve atık minimizasyonu imkanları değerlendirilmiştir. Bu sebeple, deri sektöründeki sürdürülebilir üretime katkı sağlayacak ekonomik ve çevreyle dost prosesler, Temiz Üretim Metodolojisi kapsamında incelenmiştir. Bu çerçevede, seçilen kirlilik önleyici olanaklar içinde öncelik, kaynakta azaltma, geri dönüşüm, ürün ve proses modifikasyonu, ham madde değişikliği, teknoloji transferine verilmiştir. Deri ürünlerinde herhangi olumsuz bir etki yaratmadan çevresel ve ekonomik yarar sağlayacak temiz üretim olanakları arasında en büyük öncelik; tabaklanan katı atıkların termal bozunması ve böylelikle enerji ve krom geri kazanımı, amonyak ve sülfürün çeşitli proseslerdeki kullanımınm azaltılması, ham madde tasarrufu ve diğer bazı endüstrilerde kullanılmak üzere protein geri kazammına verilmiştir. Belirlenen en uygun teknolojiler, işletmeye tavsiye edilmiştir. Uygun bulunan olanakların gerçekleştirilmesiyle, yöneticiler temiz üretim uygulamasının çevresel ve ekonomik avantajlarından kesinlikle yararlanacaklardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Tanning and its associated unit operations are definitely sources and causes for various types of waste and emissions. This study, which is carried out using the information gathered and evaluated from the tannery, MADER A.Ş, focuses on the pollution prevention and waste minimization possibilities in the tanning industry. For this reason, Cleaner Production (CP) Assessment Methodology is applied in order to provide technical guidance for both economically and environmentally sound processes which will contribute to sustainable production for this sector. Within this framework, among the screened pollution prevention opportunities priority is given to reduction at source and internal recycling, leading to product and process redesign, and also raw materials substitutions, technology transfers and good housekeeping are considered. The highly prioritized CP options which will provide environmental and economical benefits without any adverse impacts on the quality of the leather products can be summarized as thermic destruction of tanned solid wastes resulting in energy and chromium recovery, reduction in consumption of ammonium and sulfide in various processes, conservation of raw materials in the existing system, and recovery of protein to be used in several industry sectors. The best available technologies determined are recommended to the enterprise. With the implementation of the feasible options, the managers will obviously achieve the economic and environmental advantages of CP implementation.