A fuzzy logic approach to dynamic routing problem under varying levels of routing flexibility
Dinamik rota problemine değişen esneklik seviyelerinde bulanık mantık yaklaşımı
- Tez No: 152606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET DİNAMİK ROTA PROBLEMİNE DEĞİŞEN ESNEKLİK SEVİYELERİNDE BULANIK MANTIK YAKLAŞIMI Son yıllarda değişen pazar koşullarına hızlı uyum sağlama esnek imalat sistemleri açısından varlıklarını sürdürmeleri için bir gereklik halini almıştır. Değişken ürün taleplerine hızlı uyum sağlamak esnek imalat sisteminin esneklik özelliğini ile yakından ilgilidir. Bununla birlikte esnek imalat sistemlerinin karmaşık yapılarından dolayı, istenilen performans ile ihtiyaç duyulan esneklik seviyesi arasındaki ilişki henüz netlik kazanmamıştır. Bulanık mantık doğası gereği çok karmaşık problemlerin çözümünde kuvvetli bir araçtır. Değişen koşullara uyumlu çözümler için kesin ve sayısal bilgiye ihtiyaç duymamaktadır. Bu tez rota problemine bulanık mantık yaklaşımını rota esnekliği için iş taslağını göz dikkate alarak pratik bir hesaplama yöntemi ile birlikte sunmaktadır. Deneysel sonuçlar bulanık mantık yaklaşımının değişen sistem şekillerinde geleneksel rota çözüm kurallarından daha iyi sonuç verdiği göstermektedir. Ayrıca bu tez daha önce yapılmış, istenilen sistem performansı ve buna bağlı rota esneklik seviyesi arasında ilişkiyi açıklayan çalışmaların sonuçları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A FUZZY LOGIC APPROACH TO DYNAMIC ROUTING PROBLEM UNDER VARYING LEVELS OF ROUTING FLEXIBILTY Cost effective and rapid response to changing production needs and requirements has become a critical issue for the design and operation of manufacturing systems. Quick adaptation to variable markets has strong relation with how flexible a manufacturing system is. However the necessary flexibility level for the required system performance is not clarified yet because of high complexity of systems. Due to its very nature fuzzy logic is a powerful approach for solving problems in high complexity. This thesis introduces a fuzzy logic approach to dynamic routing problem where routing flexibility incorporates not only the possibility of performing an operation on alternative machines but also the possibility of producing the same work piece by alternative sequences of operations, namely the so-called operation and processing flexibilities. Extensive simulation experiments in a hypothetical FMS environment show that the proposed fuzzy approach outperforms several conventional heuristics in variable system configurations. Also, a new index for measuring routing flexibility both in operation and processing flexibility cases is introduced. The relation between routing flexibility level and system performance is examined under several cases to reveal important characteristic behaviour.