Güç ölçümü deney düzeneği tasarım ve imalatı
Design and manifacture of an experimental set up power measurement
  1. Tez No: 152607
  2. Yazar: MURAT DİLMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
OZİLİ GÜÇ ÖLÇÜMÜ DENEY DÜZENEĞİ TASARİM VE İMALATI DİLMEÇ, Murat Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman. Doç. Dr. Osman YİĞİT Temmuz 2004, 44 sayfa Tork ve mekanik güç ölçümleri günümüz endüstrisinde önemli bir yere sahiptir ve uygun motor seçimi, yük taşıyan millerin boyutiandıniması gibi pek çok uygulamada gereklidir. Mekanik güç, bir hamlede bir ölçme aletinden hemen okunabilen bir değer değildir. Güç ölçümü için, hem o gücü oluşturan torkun hem de o gücü taşıyan milin açısal hızmm ölçümü gerekir. Bu çalışmada öncelikle güç ölçüm metotları araştırılmıştır. Güç ölçümü için kullanılan dinamometreler, absorpsiyon dinamometreleri ve iletim dinamometreleri olarak sınıflandırılmıştır ve bunların çeşitli tiplerinin çalışma prensipleri ve tork ölçümü ile birlikte güç ölçümünü tamamlayan devir sayısı ölçüm metotları incelenmiştir. Güç ölçümü deney düzeneği için Prony freni tasarımına karar verilmiştir. Fren mekanizmasındaki elemanlar yapılan hesaplamalar sonunda boyutîandırılmıştır. Yapılan deneyler sonunda, elektrik motorunun devir sayısı-tork grafiği elde edilmiştir. Ayrıca hem mekanik olarak hem de elektrik olarak ölçülen gücün devir sayısına bağlı olarak karşılaştırması yapılmıştır. Mekanik ve elektrik olarak ölçülen büyüklükler arasındaki farkların, motor ve yatak kayıpları kadar olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, Makine Mühendisliği Laboratuarında öğrencilere tork, devir sayısı ve güç ölçümlerinin yapılabileceği bir deney düzeneği oluşturulmuştur. Anahtar kelimeler : Güç ölçümü, tork ölçümü, devir sayısı, Prony freni ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND MANUFACTURE OF AN EXPERIMENTAL SET UP FOR POWER MEASUREMENT DİLMEÇ, Murat Niğde University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Osman Yİ?İT July 2004, 44 pages Torque and mechanical power measures have an important subject in the industry, also they have many important application such as ; appropriate engine choice and determining the dimensions of the shaft which sustains the load. Magnitude of mechanical power can not be determined easily by a measurement instrument. Power measurement requires the measurement of both the torque and the angular velocity of the shaft. In this study, basically the power measurement methods are overwieved. Dynamometers used for power measurements are classified into two groups; absorbtion dynamometers and transmission dynamometers. Besides, working principles, torque measuring and number of revolutions measuring methods which supports the power measurement were investigated for differents types of dynamometers. Prony brake design was chosen for the experimental set up. Dimensions of components in the brake mechanism are determined by using the principals of mechanics. Torque / number of revolutions graphics of the electrical motor was experimentally determined. In addition, both mechanical and electrical measure of power number of revolution are compared. It's been observed the results of the mechanical and electrical measurements are very close to engine and bearing loss. As a result, this experimental set up designed in Mechanical Engineering Labratory can be used for educational purposes to measure torque, number of revolutions and power. Key words : power measurement, torque measurement, number of revolutions, Prony brake IV