Crack initiaition in statically loaded functionally graded materials
Özellikleri fonksiyonel olarak değerlendirilmiş malzemelerde statik yük altında çatlak ilerlemesi
  1. Tez No: 152605
  2. Yazar: HAKAN ÇAPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ, PROF. DR. ÖKTEM VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET özellikleri fonksiyonel olarak derecelendirilmiş malzemelerde statik yük altında çatlak ilerlemesi Statik karışık-tip yük altında, sonlu elemanlar programı kullanılarak, homojen ve özellikleri fonksiyonel olarak derecelendirilmiş kırılgan malzemelerde, çatlak ilk iler leme açıları incelenmiştir. Homojen olan durum için, kenar çatlaklı ve merkez çatlaklı plakalar incelenmiş olup, sonuçlar literatürdeki analitik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Özellikleri fonksiyonel olarak değişen durum için ise, kenar çatlaklı plakalar modellenmiştir. Çatlak uzunluğunun, homojen olmama durumunun ve çatlak açısının, çatlak ilerleme açısı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma sırasında, her geometri için, Tip 1, Tip 2 gerilim yoğunluk faktörleri ile T-gerilimi hesaplanmıştır. Ayrıca çatlak ilerleme kriterleri ile ilgili detaylı bir çalışma eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CRACK INITIATION IN STATICALLY LOADED FUNCTIONALLY GRADED MATERIALS Crack initiation angles for brittle homogeneous and functionally graded materials under static mixed-mode loading are investigated by using a finite element program. For the homogeneous case, plates with inclined edge-crack and inclined center-crack are studied; results are compared to analytical results available in literature. For the func tionally graded case, edge-cracked plates are modeled. Effects of crack length, material non-homogeneity and crack angle on the crack initiation angle are examined. During the study, Mode-I and Mode-II stress intensity factors and T-stresses are calculated for each geometry. A detailed crack initiation criteria study is added.