Korejenerasyon sistemlerinde atık ısı kullanımı ve bir uygulama örneği
Using waste heats of co-generation aystems and application exaple
- Tez No: 152649
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ISIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET KOJENERASYON SİSTEMLERİNDE ATIK ISI KULLANIMI VE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ 1970 ve 1980 yıllarında tüm endüstriler tüm enerji fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselmesi İle karşı karşıya kaldılar. Ana enerji kaynağı olarak kullanılan yakıtların fiyatları 1980 yılında 1975 yılma göre iki katına çıkmıştı bu karşılaştırma USD/mbtu bazında yapılmıştır. Günümüzde enerji fiyatları sabitleşmiştir. Buna rağmen iç ve dış rekabet tüm kurumlan maliyet düşürmeye devam edilmesi konusunda zorlamaktadır. Bu yüzden en büyük giderlerin başında gelen enerji maliyetlerinde azaltılma yapılması tüm kurumların hedefidir. Dünya genelinde yapılan elektrik enerjisine yönelik özelleştirmeler maliyetleri düşürmüş fakat sürekliliği tehlikeye atmıştır. Günümüz de kurum yöneticileri ucuz ve sürekli enerji arayışına düşmüş ve bunun sonucunda kendi elektrik ve ısı enerjilerini üretme yaygın adıyla kojenerasyon yoluna gitmek gibi ekonomik ve sürekli bir çözüm bulmuşlardır. Dünya genelindeki bu endüstri kurumlarından etkilenen çağdaş şehir yönetimleri de bu ekonomik çözümü şehirlerine uygulamışlardır. Bu çalışmada bir kojenerasyon termik santralına bölgesel ısıtma sisteminin nasıl uygulandığı, elektrik enerjisi üretimi, sistemin parçalan ve görevleri, dizayn ve işletme felsefeleri açıklanarak, tesisin kurulması ve çalıştınlması için gerekli mühendislik ile amortisman süresi hesaplamaları yapılmıştır. Ülkemizde bundan sonra uygulanacak yeni projelere referans olma amacı güdülmektedir. Haziran 2004 Ebru KOLAY vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING WASTE HEATS OF COGENERATION SYSTEMS AND APPLICATION EXAMPLE All the industrial factors were facing terrible energy high cost during 1970-1980 years. The cost of main energy power was raised double İn 1980 than 1975 and unfortunately the all cost was in Foreign Currency USD/mbtu and at present the energy cost is fixed. So the internal and external competition has to force to bring down the cost of installing. Therefore all the industries are forced to minimize the expanditure of input cost. The private sectors were able to reduce the cost but facing interruption of up and down in World Standard. At present all private sectors industrialests are succesful to find solutions to produce cheap cost economic energy to the Co-generation way permanently. Now this economic system founded by these sectors is effected to the modern cities industries throughout the world. In my research technically and mechanically, the installment of Co-generation Thermal Central District Heating System has been solved with the help of Electric Energy Production, the parts of system and its application, design with the work philosphy. The new and modern projects may be useful reference in future for our country. June 2004 Ebru KOLAY vu