Industrial cogeneration
Endüstride kojenerasyon
  1. Tez No: 50127
  2. Yazar: BİLGE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL H. TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
III ÖZET Buhar ve elektrik sanayi için temel enerji kaynaklandır. Geleneksel olarak, işletmenin ihtiyacı olan elektrik enerjisi şebekeden satın alınan elektrik ile, proses buharı ihtiyacı ise tesis içindeki buhar kazanlarından sağlanmaktadır. Modern endüstriyel kazanların verimleri % 80, geleneksel elektrik üretim tesislerinin verimleri ise % 25 civarındadır. Kojenerasyon, aynı ısı kaynağından ardışık olarak elektrik ( veya mekanik ) ve ısı enerjisinin birlikte üretimidir. Başlıca teknik avantajı, ısının dışarıya atılmasını önleyip tesis İçinde kullanılmasını sağlayarak, yakıta kapsamlı veriminin artmasına olanak tanımasıdır. Kojenerasyon durumunda ısı ve güç üretimi için gerekli olan yakıt miktarı, ayrı tesislerde üretimde gerekli olan yakıt miktarından azdır ve % 85'lere ulaşan kapsamlı termal verim elde edilebilir. Tesisin ısı ve elektrik ihtiyaçlarının uyumlu olduğu durumlarda kojenerasyon uygulaması yapılabilir. Ancak, birçok sanayi tesisinde bu ihtiyaçlar arasında iyi bir uyum yoktur, bundan dolayı bu tesisler kojenerasyon uygulamasına geçemezler. Fazla miktarda elektrik ve buhar tüketimi olan sanayi tesisleri, elektrik fiyatının yüksek olmasından ve elektrik servisinin kalitesindeki genel bozulmadan dolayı, kendi üretim ünitelerini kurarak şebekeye olan bağımlılıklarım azaltmaktadırlar. Bu çalışmada, kojenerasyonun endüstriyel uygulamasıyla ilgili somut bir fikir edinmek için, Henkel Turyağ' in kojenerasyon sistemi incelendi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Steam and electricity are essential sources of energy for industry. Conventionally steam is produced on-site in a boiler plant, and electricity is normally purchased from a utility. The thermal efficiency of a modern industrial boilers is about to 80 %, and the efficiency of an conventional utility system is about to 25 %. Cogeneration is the simultaneous sequential production of both electrical ( or mechanical ) and thermal energy from the same fuel source. Its principal technical advantage is the ability of the system to improve the overall efficiency of fuel use as the heat does not have to be rejected. In cogeneration case, the total fuel required to produce the heat and power is less than the total fuel required in the separate plants. Overall thermal efficiencies of up to 85 % are achievable. A cogeneration application is available when the electricity and heat needs of a plant is matched. Unfortunately, many industry companies do not have a good match between these needs, and therefore they cannot combine their production. The industry companies which have a great consumption of electricity and steam together, due to the high prices of the electricity, and the general deterioration in the quality of electric service, have been installing their own generating units to reduce their dependence on the utilities. In this thesis, the cogeneration system of Henkel Turyağ has been investistigated in order to have a concrete idea about the industrial application of cogeneration,.