Meslek lisesi öğretmenlerinin duygusal zekâları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin araştırılması
The research of the relation between the emotional intelligence and problem solving skills of tecnical and vocational school teachers
  1. Tez No: 152656
  2. Yazar: MERYEM MELTEM TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI, Y.DOÇ.DR. HÜLYA KARAGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET MESLEK LİSESİ ÖĞRETMENLERİNİN DUYGUSAL ZEKALARI İLE PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Duygusal zekâ olarak tanımlanan EQ son yıllarda sıkça tartışılan bir konu olmuştur. Özel ve sosyal hayatta başarıya ulaşmanın yolu; duygusal zekâ becerilerini geliştirmek, başarının nedeni de gelişmiş bir duygusal zekâya sahip olmak olarak ifade edilmektedir. Pek çok duygusal zekâ tanımı içinde“problem çözme”kavramının yer alması ise dikkat çekicidir. Duygusal zekânın geliştirilebilir bir yetkinlik olması eğitim sistemimiz içinde büyük bir yeri olan öğretmenlerin üzerindeki önemi daha da arttırmıştır. Bu noktadan hareketle İstanbul ili Meslek Liselerinde görev yapan hazır giyim öğretmenlerinin duygusal zekâlarının problem çözme becerilerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin duygusal zekâlarım ölçmek amacıyla, 1996,1997 AİT and Essi Systems, Inc. 'den, EQ Map-Mapping Your Emotional Intelligence adlı; Nazlı ve Uzunçarşıh tarafından telif hakkı satm alınmış, tercüme edilip, kısaltılmış ve 2003 yılında geçerlilik güvenilirlik çalışması yapılmış ölçek kullamlmıştır. öğretmenlerin problem çözmeye yönelik becerilerini ölçmek amacıyla ise Kirton tarafından geHştirilmiş olan KAI (Adaption-Innovation) ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH OF THE RELATION BETWEEN THE EMOTIONAL INTELLIGENCE AND PROBLEM SOLVING SKILLS OF TECHNICAL AND VOCATIONAL SCHOOL TEACHERS EQ, defined as Emotional Quotient, has been a fairly often discussed subject in the last years. The means to achieve success in personal and social life is expressed to develop emotional intelligence skills and the cause of success to possess a developed emotional quotient. It is striking that in many emotional intelligence definitions the concept of“problem solving”appears. The perfection of the emotional intelligence, which can be developed, has raised the importance more on teachers who have a considerable position in our education system. Starting out from this point the effect of the emotional intelligence of the ready- made clothes teachers on duty in Istanbul is tried to be determined. In the research, the scale formed from the inventory from 1996, 1997 AIT and Essi Systems Inc. Named EQ Map- Mapping Your Emotional Intelligence, the copyright of which has been bought by Nazlı and Uzunçarşıh, translated, edited and study of relaibility and validity made in 2003 has been used. In order to measure the ability of teachers' at problem solving, the KAI ( Adaption-Innovation ) scale developed by Kirton has been used.