Durusu (Terkos) gölünde yakalanan kızılkanat balığı (Scardinius erythrophthalmus Linnaeus, 1758)nın metazoan parazitleri
The metazon parasites of rud (Scardinius erythrophthalmus Linnaeus, 1758) caught in lake Durusu (Terkos)
  1. Tez No: 152663
  2. Yazar: SİBEL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Terkos (Durusu) Gölünde yaşayan balıklardan kızılkanat balığı (Scardinius erythrophthalmus, Linnaeus 1758) nın metazoan parazitlerini belirlemek amacı ile 12 Haziran 2002 ve 30 Mayıs 2003 tarihleri arasında gölde avcılık yapan balıkçılardan canlı olarak alınan materyal incelendi. Yapılan çalışmalar sonucunda 10 parazit türü bulundu ve bu türlerin fotoğrafları, şekilleri ve tür özellikleri verildi. Bu parazit türleri; Dactylogyrus difformoides Gussev, 1967, Dactylogyrus izjumovae Gusev, 1966 (Monogenidea) Ligula intestinalis Bloch, 1782, (Cestoidea) Tetracotyle percae fıluviatilis Linstow, 1856, Diplostomum spathaceum Rud., 1819, Diplostomulum clavatum Nordmann, 1832, (Trematoda) Eustrongylides excisus Jakerskiöld, 1909, (Nematoda) Piscicola geometra L., 1761, (Hirudinea) Mollusk glochidiası (Mollusca) L., Argulus foliaceus Linnaeus, 1758 (Crustacea) dur. Bulunan bu parazitler Durusu Gölündeki Scardinius erythrophthalmus için yeni kayıttır. Dactylogyrus difformoides, D. izjumovae türleri Türkiyede ilk kayıttır. Bu çalışma sırasında 115 adet Scardinius erythrophtalmus incelenmiş ve bu balıkların 113 ünde parazite rastlanmıştır. En yaygın görülen parazit Diplostomum spathaceum, Dactylogyrus difformoides olup enfeksiyon yüzdesi % 100 dür. Ligula intestinalis L., 1758, e bir balıkta rastlanmış, diğer parazit türleri düşük yoğunlukta bulunmuştur. Temmuz, 2004 Sibel Kahveci
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the date of 12 th June 2002 to 30 th May 2003 in Lake Durusu. Samples offish {Scardinius erythrophthalmus L., 1758), were obtained periodically for each month from the fishermen in study area. Fish were examined freshly as soon as possible after as capture. During the survey of parasite fauna of S. erythrophthalmus, in Lake Durusu 10 parasite specimens were recorded. The photograpb.es, figures and the features of all these parasite species were shown. These parasites are; Dactylogyrus difformoides Gussev, 1967, Dactylogyrus izjumovae Gussev, 1966, (Monogenea) Ligula intestinalis Bloch, 1782, (Cestoidea) Tetracotyle percae fluviatilis Linstow, 1856, Diplostomum spathaceum Rud, 1819, Diplostomulum clavatum Nordmann, 1832, (Trematoda) Eustrongyloides excisus Jagerskiöld, 1909 (Nematoda) Piscicola geometra Linnaeus, 1761, (Hirudinea) Glochidia, (Mollusca) Argulus foliaceus Linnaeus, 1758 (Crustacea). All these parasites are recorded for the first time for Lake Durusu (Terkos) in Scardinius erythropthalmus. Dactylogyrus difformoides, Dactylogyrus izjumovae are the first record for Turkey. The most abundant parasites are D. Spathaceum, Dactylogyrus difformoides and the infection percentage is % 100. Ligula intestinalis was recorded from one fish. And the other parasite species were found in low density. July, 2004 Sibel Kahveci II