Elektrik enerjisi tasarrufu açısından ışık borularının incelenmesi
Investigation of lightpipes in electrical energy saving aspect
- Tez No: 152662
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET ELEKTRİK ENERJİSİ TASARRUFU AÇISINDAN IŞIK BORULARININ İNCELENMESİ Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrik enerjisi tüketimi artmakta fakat elektrik enerjisi üretiminde kullanılan fosil yakıtların azalması ve bu yakıtların çevreye olumsuz etkilerinin olması insanları enerji üretimi için farklı arayışlara itmiştir. Aydınlatma için de elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi üretimindeki bu olumsuz etkenler, aydınlatmada kullanılan elektrik enerjisinin azaltılması için çalışmalar yapılmasına sebep olmuş ve gün ışığının bina içlerinin aydınlatılması için daha aktif olarak kullanılması istenmiştir. Işık Boruları gün ışığının bina içine alınmasını sağlamaktadır. Yurt dışmda yapılan çalışmalarda binalarda gün ışığının girmediği karanlık bölgelerin aydınlatılmasında kullanılan ışık borularının verimli olduğu görülmüştür. Bu çalışma ülkemizde ışık borusu ile yapılan ilk çalışmadır. Yapılan ölçümlerde alman maksimum ortalama değer 428 Lux ile 24-28 Mayıs haftası arasında IV numaralı ölçüm noktasında saat 12:00'dadır. Ölçümlerin kış ve bahar aylarında yapılmasına rağmen alman sonuçlar, ışık borulanyla bina içerisindeki karanlık yerlerin aydınlatılmasının mümkün olabileceğini göstermiştir. Ülkemizde de Işık Borularının kullanımının yaygınlaşmasıyla aydınlatmaya harcanan elektrik enerjisinden tasarruf edilebileceği söylenebilir. Temmuz 2004 Sertaç GORGULU V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF LIGHTPIPES IN ELECTRICAL ENERGY SAVING ASPECT Nowadays electrical energy consumption is increasing with the technological development. However, due to the decreasing of fossil fuels and negative effects of these fuels to environment, there is an effort to seek for different energy source or methods. Electrical energy is also used for illuminance. The problems in electrical energy production cause making studies to reduce using electrical energy for illuminance and it is aimed that daylight is used more active to illuminate inside the buildings. Light pipes provides inclusion of daylight into buildings. There are studies which are made in several countries. In these studies it is observed that light pipes are effective to illuminate the dark place in buildings where daylight can not reach. Light pipes are used in this study first time in our country. Measurements which were made at the IV. measurement point at 12:00 in between 24th- 28th May, showed that max. average value was 428 Lux. Although measurements were made in winter and spring, it was observed that it is possible to illuminate dark places into buildings by light pipes. Results showed that it can be saved electrical energy used for illuminance by using light pipes widely. July 2004 Sertaç GORGULU VI