Çevre yönetiminde bilgi sistemlerinin kullanımı
Information systems to environmental management
- Tez No: 152787
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Çevre, Bilgi Sistemleri, CBS,UA Teknolojik ve toplumsal gelişmede en önemli faktör bilgi birikimidir. Üniversite ve diğer araştırma kuruluşlarında, devlet kurumlarında ve özel sektörde geleneksel yöntemin ve bilgisayar teknolojisi ile yapılan bilimsel araştırma üretim sonuçlan, bireysel veri tabanlarında ve kağıt ortamlarında saklanmakta, merkezi kütüphanelerde konulsa da yaygın kitleye erişimi zorlaştırmaktadır. Çağdaş özelliklere sahip bilgisayar donanımı ve bilgi sistemleri ortamında ulusal ve uluslar arası standartlardaki veri tabanlarında güncelliğini koruyan tüm veriler ülke çapında tüm araştırıcı ve kullanıcılara açık olmalıdır. Günümüzün endüstriyel kuruluşlarım ve bunların meydana getirdiği kirliliği izleyebilmek bilgi sistemlerine dayanan çevre bilgi sistemleri geliştirilmektedir. Bu çalışmada çevreyle ilgili bilgilerin toplanması, derlenmesi ve işlenmesi için bilgi teknolojilerinden yararlanılmıştır ve bunlar örneklendirilmiştir. Tüm bilgi teknolojileri güncelleştirmeye imkan verecek şekildedir. Bu çalışma, muhtemel çevre facialarının önlenebilmesi balonundan bilgi elcsikliğinin giderilmesi ve belli sisteme oturtulmuş verilerde kolay ulaşımım sağlaması açısından önemlidir. xı
Özet (Çeviri)
INFORMATION SYSTEMS TO ENVTROMENTAL MANAGEMENT SUMMARY KeyWords : Envkonmentjnformation Systems, GIS, GPS Today, keeping data resources and making easy Access pathways to these resources have become very important for technological and social development of mankind. Until now, the result of scientific research and production by universities., research centers, atate enterprises and private companies have been kept in separate databeses and on papaer hardcopies. This makes very hard to Access general information by everyone. However, technological developments in computer software and reforming og information system can lead esay Access to national and international databese standarts. Nowadays, environmental information systems based on information systems are being developed to monitor environmental affects of industrial estates and natural causes. In this work has been utilized to information technologies for collect to data and process about environmental and these has been,llustrated. So that is possible to add and update any additional information throughout the system at any time. This work has managed to ease the lack of environmental information and Access this information easily by everyone to prevent possible environmental disaster in the industrial estate. xn