PMI methodology utilization in shipbuilding project management
Gemi inşaati proje yönetiminde PMI metodolojisi kullanimi
  1. Tez No: 323893
  2. Yazar: ÜMRAN BİLEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI HELVACIOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gemi inşaatı proje tipi bir üretimdir ve oldukça özel bir ürün ortaya çıkarır. Nihai ürün olan gemiler, dünyanın herhangi bir yerine gidebilen, kendi kendilerini sevk edebilen ve her türlü donanıma sahip yapılardır. Böylesine uluslararası nitelikli ve karmaşık bir yapının inşaatı ile ilgili süreçlerin çok özenli bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, sistematik bir proje yönetim metodolojisi, uygun bir yönetim aracı olarak kullanılabilir.Bu çalışmada, PMI (Proje Yönetim Enstitüsü) tarafından verilen proje yönetim standardının, gemi inşaatı projelerindeki kullanımı, uygulanabilirliği ve faydası araştırılmıştır. İlk bölümde, tezin amacı, kapsamı ve ilgili literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde, dünyada kabul gören proje yönetim standartlarından kısaca bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, PMI tarafından yayınlanan PMBOK (Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu) geniş bir kapsamda özetlenmiştir. Dördüncü bölümde dünyada ve Türkiye'de gemi inşa sanayinin durumuna yer verilmiş ve gemi inşaatı projelerinin özelliklerinden bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca, PMI'da yer alan her bir proje yönetim sürecinin, gemi inşaatında kullanımı incelenmiştir. Son bölümde, çalışmanın sonucuna ve önerilere yer verilmiştir.Gemi inşaatı da, proje yönetim standartları da yeni değildir. Literatürde, proje yönetim süreçlerinin veya süreç gruplarının, gemi inşaatındaki uygulamalarına ilişkin çalışmalar bulmak mümkündür. Ancak, sistematik bir proje yönetim metodolojisinin Türkiye'deki gemi inşaatı projelerine uygulanması ile ilgili bir çalışma bulunamamıştır. Bu nedenle, bu tez kapsamında, uluslararası tanınırlığı olan bir proje yönetim standardının, gemi inşaatı projelerinde kullanımına ilişkin genel bir bakış verilmesi amaçlanmıştır.Dünyaca tanınmış pek çok proje yönetim standardı oluşturan kuruluş vardır. Bunlardan bazıları; ISO (Uluslararası Standartlar Teşkilatı), PMI (Proje Yönetim Enstitüsü), IPMA (Uluslararası Proje Yönetimi Birliği), AIPM (Avusturalya Proje Yönetim Enstitüsü), OCG (İngiliz Hükümeti Ticaret Ofisi), APM (Proje Yönetim Birliği), PMAJ (Japon Proje Yönetim Birliği), vb. Bu kuruluşlar tarafından oluşturulan proje yönetim sistemlerinin bazıları bu tez kapsamında kısaca özetlenmiştir. Bu çalışmada, uluslararası anlamda en çok kabul gören ve yaygın olarak kullanılan, PMI - PMBOK standardı seçilmiştir.PMI 1969 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde gönüllüler tarafından kurulan bir organizasyondur. Özellikle, mühendislik, savunma sanayi ve inşaat projelerinde yaşanılan yönetimsel sıkıntıların giderilmesi, ortak bir dil oluşturulması ve sistematik bir yaklaşım oluşturulması amacıyla ilk kez 1987'de bildiri yayınlamışlardır. 1996 yılında ilk versiyonu yayınlanan PMBOK için şu an yürürlükte olan sürüm 2008 yılında yayınlanmış olan 4. versiyondur.PMI her 4 senede bir PMBOK `nin geliştirilmesini ve yeni bir versiyonunun yayınlanmasını amaç edinmiş olup, 5. Versiyonun 2012 yılı sonunda yayınlanması beklenmektedir.PMI, proje yönetimine temel oluşturduğunu ileri sürdüğü PMBOK dışında, 11 farlı standart daha yayınlamıştır. Ayrıca proje yönetimini bir ihtisas alanı haline getirmek adına, proje yönetim profesyoneli (PMP ? Project Management Profesyoneli) dahil olmak üzere toplam 6 sertifika vermektedir. Bu sertifikalar şahısların metodolojiler ile ilgili bilgilerinin ölçüldüğü bir sınav ve proje yönetimi ile ilgili tecrübelerine dayalı olarak verilmekte olup, dünyada pek çok firma tarafından kabul gören sertifikalardır.PMBOK içerisinde proje yönetimine temel oluşturan bilgi birikimine ağırlık verilmektedir. Daha çok bir rehber niteliği taşıyan bu standardın ilk iki bölümünde proje yönetiminde kullanılan terminolojiye -proje kavramı, proje yönetimindeki paydaşların tanımları, organizasyon yapıları vb.- yer verilmiştir. Üçüncü bölümde proje yönetim standardı süreçler, süreç grupları ve bilgi alanları üzerinden açıklanmıştır. Dördüncü bölümden başlayarak on ikinci bölüm dahil olmak üzere her bir sürecin uygulaması ile ilgili girdileri, araç ve teknikleri ve çıktı oluşturan dokümanların detaylı anlatımı yapılmıştır.PMI proje yönetim standardında 42 süreç yer almaktadır. Bu süreçler, süreç grupları ve bilgi alanları altında gruplanmıştır. Her bir süreç, hem bir süreç grubu, hem de bir bilgi alanı altında bulunmaktadır. Süreç grupları 5 adet olup; başlatma, planlama, uygulama, izleme ve kontrol, ve kapatma olarak isimlendirilmiştir. Bilgi alanları 9 adet olup, şu alanlardaki yönetim konularını içermektedir; entegrasyon, kapsam, zaman, maliyet, kalite, insan kaynakları, iletişim, risk, ve tedarik.Türk tersaneleri, küçük ve orta tonajlı kimyasal tanker üretimi konusunda dünyada iyi bir yer edinmiştir. Türkiye, 2011 Ocak ayı itibarıyla, tanker siparişi alan ülkeler arasında 4. Sırada yer almıştır. Kompanse gros ton (CGT) bazında bakıldığında ise, 11. sıradadır. Ancak, dünya genelindeki toplam pazarın sade %2'lik bir kısmına sahiptir. Hatta bu oran, küresel kriz ve gelişmekte olan yeni üreticilerin uyguladığı rekabetçi fiyat politikaları sebebiyle hızla azalmaktadır. Türk tersanelerinin büyük çoğunluğu bütçeyi ve süreyi aşan projelerle sebebiyle sıkıntı yaşamaktadır. Bu yüzden, etkili bir proje yönetim uygulaması Türk tersaneleri için elzemdir.Türk tersanelerinin en büyük avantajı, denizcilik piyasasında büyük paya sahip Avrupa kaynaklı firmalara olan coğrafi yakınlığır. Özellikle, siparişe dayalı gemi üretimi talebi olan Avrupalı armatörler için, Türkiye hem mesafe anlamında, hem de kültürel anlamda, uzak doğudaki gemi üreticilerine iyi bir alternatif olabilmektedir. Ancak, Türkiye'deki tersanelerin rekabet edebilirliğini önemli ölçüde etkileyen pek çok faktör vardır. Bunların başında, tersanelerin dışa bağımlı yapısı gelmektedir. Maalesef en büyük masraf kalemlerini oluşturan ekipman ve malzemelerin yerli üretimleri bulunmamaktadır. Dolayısyıla, ekipman/malzeme maliyetleri gerek nakliye/gümrük işlemleri ve gerekse elleçlemede kaybedilen işgücü anlamında yüksektir. Üstelik, toplam maliyeti kısmak anlamında yapılan toplu alımlar nedeniyle de finansal maliyetler artmaktadır. Tersaneler işgücü gereksinimini taşeronlar vasıtasıyla sağlamakatadır ve genelde tersane personelinin toplam sayısı 300 `ün altında kalmaktadır. Özellikle fiziki işlerde kendi personelini çalıştıran tersanelerin sayısı oldukça azdır. İşçilik ücretleri uzakdoğu alternatiflerine göre pahalı kalmakta, verimlilik ise rakiplerden oldukça düşük kalmaktadır. Devlet desteği sınırlı olan gemi inşa sektöründe tersanelerin büyük kısmı aile şirketleri olarak organize olmuştur.Bu nedenle, genel olarak, kurumsal bir yapıdan söz etmek pek mümkün değildir. Tersane yerlerinin uzun süreli kiralama yöntemiyle kullandırılması da muhtemel anlaşmalar esnasında, teminat verme anlamında tersane sahiplerini zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenlerle, Türkiye'deki tersanelerin en önemli işi süreçlerin uygun şekilde yönetilmesi ile ilgilidir.Bu çalışmada kullanılan araştırma metodu, endüstride gemi inşaatı süreçleri konusunda uzmanlaşmış kişilerle yapılan birebir görüşmelere dayanmaktadır. Aslında, proje yönetim standartları Türkiye gemi inşaatı sektöründe pek fazla bilinmemektedir. Bu nedenle, yapılan görüşmeler sırasında, PMI metodoloji ile ilgili kısa sunumlara yer verilmiştir. Sonrasında, PMI' da bahsi geçen her bir sürecin gemi inşaatı projelerindeki kullanımına, uygulanabilirliğine ve faydasına ilişkin olarak uzmanların görüşleri alınmıştır. Ayrıca, gemi inşaatı için faydalı olabilecek ek süreç önerileri sorgulanmış ve genel olarak gemi inşaatı projelerindeki genel uygulamalarla ilgili yorumlar istenmiştir.Bu tez kapsamında değerlendirilen gemi inşaatı projeleri, anahtar teslim kontrat ile anlaşması yapılmış, yeni gemi inşaatı projeleridir. Proje başlangıcı armatör ile kontrat imzalanması olarak belirlenmiştir. Projenin bitişi ise geminin armatöre teslim edilmesi olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, teklif verme aşamasında kontrat imzasına kadar olan süreçler ile teslimden sonraki garanti periyodu süreçleri proje sınırları içerisinde yer almamaktadır.Entegrasyon yönetimi ile ilgili süreçlerin pek az uygulandığı saptanmıştır. Gemi inşaatı projelerindeki karmaşık yapıyı göz önünde bulunduran uzmanlar, enteagrasyon süreçlerini uygulamanın faydalı olacağını belirtmişlerdir.Kapsam yönetimi ile ilgili süreçlerin genel olarak Türkiye'deki tersanelerde uygulandığı belirtilmiştir. Gerçekte, nihai ürün özellikleri sözleşme aşamasında ve sözleşmeye ek olacak şekilde teknik şartname ve ilgili teknik resimlerle belirlenmektedir. Genel olarak uzamanlar, kapsam yönetiminin kritik bir konu olduğunu ve sistematik bir şekilde yönetilmesinin ticari kayıpları önleyebileceğini belirtmişlerdir.Zaman yönetimi ile ilgili süreçler genel olarak Türk tersanelerinde uygulanmaktadır. Ancak, uzmanlar uygulanmakta olan süreçlerin başarısız olduğunu ve bu nedenle pek çok gemi tesliminin sözleşmede belirtilen tarihlerden geç yapıldığını belirtmişlerdir.Maliyet yönetimi ile ilgili süreçler, Türkiye'deki tersanelerde kısmen uygulanmaktadır. Uzmanlar oluşan maliyetlerin başta verilen bütçeye göre kontrolünün sadece tedarik işlemleri/taşeron sözleşmeleri sırasında ve proje bitiminde yapıldığını belirtmişlerdir. Dolayısıyla, proje süresince oluşan ek işler, hatalı işler, ve gecikmelerden kaynaklanan maliyetlerin yeterince kontrol edilemediği saptanmıştır. Sözleşme öncesi hazırlanan bütçenin, proje zaman programına temel oluşturan iş paketleri bazında revizyonu ve proje süresince güncellenmesi ve takibi yapılmalıdır.Kalite yönetimi ile ilgili süreçler kısmen uygulanmaktadır. Uzmanlar kalitenin sadece kontrol edildiğini ancak planlanmadığını ve güvence altına alınmadığını belirtmektedirler. Pek çok tersane, kalite yönetim standartları çerçevesinde sertifika almış olmasına rağmen, gemi inşaatı projelerindeki uygulamaları oldukça zayıftır. Nihai ürünü tarafsız kuruluşlar tarafından her aşamada kontrol edilen gemi inşaatında kalite ile ilgili süreçlerin efektif şekilde uygulanması kaçınılmazdır.İletişim yönetimi ile ilgili süreçler Türkiye'deki tersanelerde uygulanmamaktadır. Bazı uzmanlar, iletişim ihtiyaçlarının sözleşmelerde açıkça yer aldığını ve ek olarak uygulanacak süreçlerin, tersanedeki evrak yükünü artıracağı için gereksiz olduğunu düşünmektedirler. Bazı uzmanlar ise, iletişim gereksinimleri oldukça yüksek olan gemi inşaatı projelerinde sistematik bir iletişim yönetiminin gerekli ve faydalı olabileceğini düşünmektedir.İnsan kaynakları yönetimi ile ilgili süreçler kısmen uygulanmaktadır. Her ne kadar dokümente edilmiş bir sistem olmasa da, genellikle departman yöneticileri, proje ihtiyaçları doğrulsunda gerekli görevlendirmeleri yapmaktadır. Proje yöneticisinin, proje ekip üyelerinin seçimi ile ilgili çok az bir etkisi olabilmektedir. Genel olarak, uzmanlar, insan kaynakları yönetimi ile ilgili süreçlerin uygulanabilir ve faydalı olduğu görüşündedir.Risk yönetimi ile ilgili süreçler Türkiye'deki tersanelerde proje bazlı riskler için uygulanmamaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın son dönemde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, tersanelerde oluşan kazaların önlenmesine yönelik, operasyonel risk yönetimi çalışmaları yürüten tersaneler olduğu bilinmemektedir. Bazı uzmanlar, ana proje risklerinin sözleşme aşamasında yönetilmesi gerektiğini savunmaktadır. Genel olarak, risk yönetimi konusunda sektördeki bilgi birikimi oldukça zayıftır ve ilgili süreçlerin hayata geçirilmesi önem arz etmektedir.Tedarik yönetimi ile ilgili süreçler genel olarak uygulanmaktadır. Türkiye'deki tersanelerin genel olarak dışa bağımlı yapıları sebebiyle, bu süreçlerin bir şekilde uygulanması kaçınılmazdır. Ancak, pek çok uzman, özellikle sözleşme yönetimi konusunda tersanelerin oldukça zayıf kaldıklarını belirtmiştir.Yapılan birebir görüşmelere dayanarak, PMI tarafından verilen bilgi alanları dışında bazı ek yönetim alanlarına ihtiyaç vardır. Bunlar; iş sağlığı ? iş güvenliği ? çevre yönetimi, taşeron yönetimi, sözleşme yönetimi, tersane yerleşimi yönetimi, ve finans yönetimi başlıkları altında gruplanabilir.Özet olarak, PMI tarafından açıklana pek çok proje yönetim süreci, gemi inşaatı projelerinde uygulanması durumunda fayda sağlayacaktır. Ancak, tüm süreçlerin bir anda uygulanmaya başlanması mümkün değildir. Bunu nedeni, mevcut organizasyonların olgunluk seviyesi, eğitimli ve kalifiye personel eksikliği, kültürel sebepler ve değişken pazar şartları olarak belirtilebilir. İşçilik, ekipman ve malzemenin ağırlıklı olarak dışarıdan temin edildiği Türkiye tersanelerinde, yönetim becerileri ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla, küresel gemi inşaatı piyasasında rekabet etmek isteyen Türk tersanelerinin, proje yönetim standartları veya başka sistematik yönetim uygulamaları vasıtasıyla rekabet edebilirliklerini artırmaları kaçınılmazdır.Gemi inşaatında proje yönetim standartlarının kullanımı ile ilgili yapılacak sonraki çalışmalarda, her bir sürecin, süreç grubunun veya bilgi alanının detaylı çalışmaları bir uygulama modeli ile birlikte verilebilir. Bu model kapsamında, standart formlar, kontrol listeleri, akış diyagramlarına yer verilerek, çalışmanın mevcut işletmelerde uygulanabilir hale getirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Shipbuilding is a project type production, which creates a unique product. Ships are mobile structures that are like sailing cities in the oceans. Building such a global product requires many processes to be managed carefully. Therefore, a systematic project management methodology might be considered as a convenient management approach.In this thesis, the utilization, practicality and usefulness of PMI (Project Management Institute) project management methodology, in shipbuilding project management is investigated. The first chapter of the thesis includes the purpose, scope and related literature review. In the second chapter, the general knowledge is given about the project management standards. The third chapter explains the project management methodology based on PMBOK (Project Management Body of Knowledge), published by PMI. The shipbuilding industry in the world and in Turkey are briefly introduced in the fourth chapter. This chapter also covers the discussion of each project management process for shipbuilding projects in Turkish shipyards. The conclusion and recommendations are given in the final chapter.Neither shipbuilding, nor the project management standards are new. Several studies exist in the literature, related to managing specific processes or process groups of a shipbuilding project. However, no studies were found on application of a systematic project management methodology for shipbuilding in Turkey. Therefore, in this study, it is aimed to give a brief overview on utilization of an internationally known project management standard in shipbuilding.There are several global standard giving organizations for project management, such as ISO (International Standards Organization), PMI (Project Management Institute), IPMA (International Project Management Association), AIPM (Australian Institute for Project Management), OCG (British Office of Government Commerce), APM (Association for Project Management), PMAJ (Project Management Association of Japan), etc. Some of the project management methodologies by subject organizations are briefly explained in this thesis. The project management methodology given by PMI as PMBOK is selected for this study, due to its common recognition.The PMI project management standard includes 42 processes, which are classified under process groups and knowledge areas. There are five process groups namely; initiating, planning, executing, monitoring and control, and closing. The knowledge area covers the management of integration, scope, time, cost, quality, human resources, communication, risk, and procurement. Each process belongs to a process group and a knowledge area at the same time.Turkish shipyards achieved a good reputation in building of small and medium tonnage chemical tankers. By January 2011, Turkey is on the 4th place among the countries, which take tanker orders.According to tonnage basis in CGT (Compensated Gross Tonnage), Turkish yards are on the 11th place in world ranking. However, the total share of Turkish shipyards from the global market is less than 2%, which is getting lower with the effects of global crisis as well as the competitive prices of other emerging shipbuilders. Most of the Turkish shipyards suffer from over budget and over time projects resulting even bankruptcies. Therefore, effective project management is essential for shipbuilding projects in Turkey.The method of this study is based on interviews with experts. In fact, the project management standards are not known in Turkish shipbuilding industry. Therefore, the interviews cover a brief presentation of PMI project management standard and discussion over the utilization, practicality and usefulness of each process for shipbuilding projects in Turkey. Expert view is also investigated for the necessity of additional processes, process groups or knowledge areas other than the ones mentioned in PMI. In addition, the general comments from the experts are gathered related with the usual practices in Turkish shipbuilding projects.Shipbuilding project is considered as a new ship production project based on a turnkey contract that takes place in a Turkish shipyard. The beginning of the project is assumed as the contract signing with the owner of the vessel. While the end of the project is assumed as the delivery of the vessel to the owner. Therefore, the processes during the bidding period before the contract signature and guarantee period after the delivery of the vessel are not included in the project boundaries.In general, the experts believe most of the processes will be practical and useful for shipbuilding projects, although several of the processes are not utilized properly. The processes related with communication management and risk management are definitely not utilized.The processes related with scope management, time management, and procurement management is generally utilized by Turkish shipyards. However, most experts believe that the processes are not utilized and documented properly resulting in over budget and over time in the project.The utilization of other processes related with integration management, cost management, quality management, and human resources management are partly applied in shipbuilding projects. Some experts claimed that the project budget and scope are mainly defined during the bidding stage and approved by the shipyard and the owner, as building technical specification and contract which is before the project start. Based on the interviews, some additional process for following knowledge areas were found to be required in shipbuilding projects; health-safety-environment management, sub-contractor management, contract management, shipyard layout and equipment management, finance management.To sum up, most of the processed defined in PMI project management standard (PMBOK) would be useful if utilized. However, it would not be practical to start applying all processes at the same because of the maturity level of the organizations, availability of skilled and educated personnel, cultural reasons and changing market conditions. Considering that most of the workmanship, equipment and material are outsourced, Turkish shipyards