Elektromanyetik uyumluluk ve uygunluk değerlendirmesi
Electromagnetic compatibility and convenience evaluation
- Tez No: 152789
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEREZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Avrupa Birliği ürünlerin iç sınırlarda serbest dolaşabileceği bir iç pazar oluşturmak için uğraşmışlardır. Oluşturulacak bu tek pazarda malların, hizmetlerin, insanların ve sermayenin üye ülkeler arasında serbest olarak dolaşması sağlanacaktır. CE işareti, üzerinde bulunduğu ürünün, insan, hayvan, bitki sağlığı ve güvenliği ile çevreye zarar vermeyeceğini garanti allına almaktadır. Üzerinde CE işareti taşıyan bir ürün AB içerisinde serbestçe, hiçbir engelle karşılaşmadan dolaşabilmektedir. Klasik Yaklaşım başarılı olmamıştır. Yeni Yaklaşım Politikası ile malların piyasaya arzında; insanların ve hayvanların sağlık ve güvenliği, tüketici ve çevrenin korunması temel şart olarak yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Mevzuat hazırlayıcı düzenleme yapmak istediği bir alanda insan, hayvan sağlığı ve güvenliğini ve çevre korumasını sağlamak üzere bu sektördeki malların özelliklerine ve taşıdıkları risk oranına göre seçtiği modülü veya modüler kombinasyonu ilgili mevzuatın kapsamına alarak uygunluk değerlendirme prosedürlerini belirleyebilmektedir. Her direktifte, direktif kapsamındaki ürünlerin hangi modüllere tabi olacağı, ürün grubunun risk oranına göre belirlenmiştir. A'dan H'ye kadar olmak üzere 8 adet modül vardır: Modül A: İç Üretim Kontrolü Modül B: Tip İncelemesi Modül C: Tipe Uygunluk Beyanı Modül D: Üretim Kalite Güvencesi Modül E: Ürün Kalite Güvencesi Modül F: Ürün Doğrulaması Modül G: Birim Doğrulaması Modül H: Tam Kalite Güvencesi xıı
Özet (Çeviri)
ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY AND CONVENIENCE EVALUATION SUMMARY The European Union is endeavouring to create an "internal' European market in which products can circulate freely across the internal borders. As a result of this desire to enable the free movement of goods within this internal market, import duties or quantitative import restrictions no longer exist between the Member States. In the interests of the healthor the safety of man, animals, and vegetation, the environment and for the protection of industrial and commercial property, the Member States may refuse products or prescribe further legal requirements. The Old Approach has not been very successful. The European Union formulates in the New Approach a number of directives for groups of products, in which a minimal level for safety, public health, consumer protection and environment protection has been fixed (also known as the fundamental or essential requirements). The manufacturer has to ensure that the products that he places on the market, fulfil these requirements. The European Commission has laid down a number of methods to determine whether a product complies with the essential requirements of the relevant directives. These methods are contained in a series of modules. There are eight modules (A to H). The directives specify which of the modules should be followed for what product. The eight modules are as follows: Module A: Internal production control Module B: EC type-examination Module C: Conformity to type Module D: Production quality assurance Module E: Product quality assurance Module F: Product verification Module G: Unit verification Module H: Full quality assurance xm