Adapazarı ve civarında likit limit deneyinde kullanılacak β katsayısının bulunması
Determination of β value which is used in liquid limit tests for Adapazarı and its region
- Tez No: 152793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN AREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Likit limit, plastik limit, koni penetrasyon, Casagrande, Casagrande tek nokta yöntemi, ortalama akma eğrisi. Atterberg limitlerinden biri olan likit limiti ölçmek için iki metot önerilmektedir. Bunlar, Koni Penetrasyon ve Casagrande metotlarıdır. Her iki yöntem de uzun süreler alığı gibi özellikle Casagrande Metodu yanıltıcı sonuçlar verebilir. Bu çalışmada, Adapazarı bölgesine ait 79 adet zeminin akma eğrileri, Casagrande yöntemiyle bulunup, aynı ölçümlerin tek nokta yöntemiyle yapılması durumunda bu yöntemin aynı zeminler üzerinde geçerliliği araştırılmıştır. Zeminler TS 1500/2000 standardına göre sınıflandırılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF |3 VALUE WHICH IS USED IN LIQUID LIMIT TESTS FOR ADAPAZARI AND ITS REGION SUMMARY Key Words : Liquid limit, plastic limit, cone penetration, Casagrande, Casagrande one point method, mean of flow curve. There are two methods suggested to determine liquid limit which is one of the Attergerg Limits. These are the cone penetration and Casagrande methods. Both of the methods take a long time and especially Casagrande method can be misleading. In this study, the flow curves of 79 soil samples are determined by Casagrande method and one point method is checked for each of the soils. The soils are classified according to TS 1500/2000, a standart smilar to Unified Classification System..