Sahil çamı (Pinus pinaster ait) odunlarının yonga levha üretiminde kullanılması imkanları
  1. Tez No: 15282
  2. Yazar: HÜLYA KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışma Sahil Çamı odunlarının yonga levha üre timinde kullanılabilirliği konusunda laboratuvar şartlarında gerçeklestirilmistir. Deneme levhalarının üretimi için Sinop bölgesinden alınan 20.10 yas grubu gövde ve dal odunları, Gemlik bölgesinden alman 16, S yas grubu gövde ve dal odunları, yapıştırıcı madde olarak üreformaldehit tutkalı kullanılmıştır. Tam kuru ağırlığına oranla dıs tabakalarda % 10, orta tabakada ise % 8 tam kuru üre formaldehit tutkalı kullanılarak üç tabakalı levhalar üretilmiştir. Sertleştirici olarak V. i oranında amonyum klorür kullanılmıştır. Levhalar beş değişik özgül ağırlık grubunda elde edilmişler, bir kısmında % 0.5 oranında parafin kullanılmıştır. Levhalar, pres sıcaklığı 130 , pres süresi 10 dakika, pres basıncı 24.5-2Q (kg/cra2), levha kalınlığı 20 (mm), dıs tabakalar levha kalınlığının % 30 'nu orta tabaka ise 7. 70' ini oluşturacak şekilde ve 56*56 (cm) boyutlarında elde edil miştir. Deneme levhaları üç hafta süre ile 20 ± 2 CC) ve 7. 65 ± 5 bağıl nem şartlarındaki klima odasında kilmatize edildikten sonra deneyler için öngörülen boyutlarda kesilerek tekrar klima odalarına konulmuştur, örnekler üzerinde s rutubet miktarı, su alma, uzun süreli su alma, kalınlık artımı, usun süreli kalınlık artımı, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci, levha yüzeyine dik ve levha kenarına dik vida tutma gücü deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucu elde edilen değerler üzerinde çoğul varyans analizi ve buna bağlı olarak DUNCAN-testi uygulanmıştır. Sonuç olarak Sahil Camı odunlarından elde edilen yonga levhalarda, kalınlık artımı ve su alma miktarları tüm levha grupları için yüksek bulunmuştur».Parafin kullanım oranının 7, 0,5 'ten 7. ye çıkarılması ile bu özellikler iyileştirilebileceği gibi fabrikalarda uygulanan yongaların 200-300 CC) gibi yüksek sıcaklıkta kurutulması ile levhada geriye yaylanma ve buna bağlı olarak kalınlık artısı ve su alma miktarlarında bir azalma olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The scope of the study is the possibi I ites for the use of Pinus pinaster wood in the production of chipboards. Stem wood of 10,20 years old and branch wood fro® Sinop, stere wood of 8,16 years and branch wood from Gemlik, ürea- formaldehyds resins, paraffin and amonium clorur are used as. ran materials in the production. The chips were screened to remove any fine material and dried to a moisture content of 4 %. Three layers of boards were prepared by using 10 % adhesive for chips of outer layers and S % for.middle layer, 5 % paraffin and 1 % assan i urn clorur for each layers. Boards were prepared of 5 different densities, as? 0,550, 0.600, 0.650. 0.700 and 0.750 gr/cffi'“'. The press conditions were as in the following; temperature = 130 CO, time = 10 Cmin), closing tiros = 70- 80 (sec), pressure = 24.5-2S (kg/cm2). Boards properties are as in the following; thickn,ess= 20 Cstmîî), dimension = 56*56 (cm), cuter layers 30 7. of boards thickness and middle layer 70 % of boards thickness. Physical and mechanical properties of boards showed a certain improvement to a definite value of specific density and they did not change or showed sosrae decreased after this value. Swelling and water absorption of the boards were found to be higher for all of the groups. But these values can be decreased by the use of 1 ”L paraffin instead of 0.5 "/.. Also swelling and water absorption could be decreased through drying of the chips at high temperature, such as 200- 300