Yardımcı sargılı bir fazlı ASM'nin doymalı davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 15281
  2. Yazar: MUAMMER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Çoğu kesirli kW alternatif akım motorları tek fazlı kaynaktan çalışacak şekilde yapılarlar. Her ne kadar 3 Fazlı motorlar küçük güçlerde tasarlanabilir ve yapılabilirse de. ilk masrafları onların yaygın olarak kullanılmalarını engeller» Ek olarak, kesirli kW'lı alternatif akım motorların kullanılacakları yerlerde, örneğin, ev, işyeri, ticarethane v.b. yerlerde, yalnızca tek fazlı kaynak bulunur. Yüksek kalkış momentinin istendiği genel amaçlı uygulamalarda, sıgaclı noter tek fazlı motorların en yaygın olanıdır. Bu araştırma, tek fazlı doymalı sıgaçlı motorun dinamik davranışı ile ilgilidir. Sıgaclı motorun dinamik davranışı üzerine yapılan araştırmalar oldukça azdır. Bu motorların dinamik davranışını incelemek amacı ile dinamik denklemler faz büyüklükleri kullanılarak yazılmıştır. Bu denklemlerde doyma hesaba katılmıştır. Motor parametreleri özel işlemsel yükseltici devrelerle ölçülmüştür» Diferansiyel denklemler, bilgisayar yardımıyla sayısal olarak çözülmüştür. Değişik koşullar altında akımı hız ve momentin zamana göre grafikleri çizdirilmiştir. Bu büyüklükler bellekli osilloskop yardımı ile 'Kaydedilmiştir, Kuramsal sonuçlar, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır..
Özet (Çeviri)
SUMMARY A large number of fractional kW alternating current motors are designed to operate from a single-phase supply. Although 3-phase motors can be designed and built in small sizes, their initial cost precludes their common use. In additions wherever fractional kW alternating current motors are required to do the useful work, as for example in homes, offices, business premises etc, only single-phase is usually available. The capacitor motor is by the far most popular type of single-phase motor for heavy-duty general purpose applications requiring high starting torques. This research work is concerned with the dynamic performance of saturated single-phase capacitor motor. Little research work has been done on the dynamic performance of the capacitor motor. In order to investigate the transient behaviour of these motors? the dynamic equations are written down in phase quantities. In these equations the saturation is taken into account. The motor parameters are measured by purpose built operational amplifier networks. The differantial equations a.r