A novel AP2 domain transcription factor from Lycopersicon esculentum, functios in tobacco mosaic virus pathogenesis
Lycopersicon esculentum'dan AP2 alanlı yeni bir transkripsiyon faktörü tütün mozaik virüs patojensesinde görev almaktadır
  1. Tez No: 152831
  2. Yazar: BURCU DARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SAYERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, EREB protein benzeri transkripsiyon faktörlerine karşılık gelen, AP2 alanına sahip olan ve bitki savunma proteinlerinden olan bir protein, Tütün Mozaik Virüsü (TMV) patojenesisindeki muhtemel rolünün tanımlanması için incelenmiştir. Özellikle, AP2 alanına sahip EREB protein benzeri bu transkripsiyon faktörü-JERF l - domates cDNA'sından klonlanmış ve virüs duyarlılığında ya da dirençliliğinde rolünü bulabilmek için değişik vektörlere takılmıştır. JERF1 geninin susturulduğu ve tütün mozaik virüsünün enfeksiyonunun yapıldığı gen susturulması deneyleri, bu genin Solanacea ailesinde TMV enfeksiyon döngüsünde görev aldığını gösterir. Maya çiftleştirmesi deneyleri de JERF l proteininin bitki P58ffK proteini ile etkileştiğini göstermiştir ve bu JERF l'in bitki virüs etkileşiminde yer alabileceğini belirtir. Ayrıca, bu transkripsiyon faktörünün fonksiyona! analizi için bu gen, overekspresyon, maya- protein ekspresyonu ve GFP-bileşik vektörlerine takılmıştır. Bu çalışma, yakın zamanda dizisi belirlenen JERF l proteininin, bitki-virus etkileşmindeki işlevini tanımlamak için atılan ilk adımı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, one of the established plant defense proteins namely that corresponding to the class EREBP-like transcription factors containing the AP2 domain was examined to identify a possible role in Tobacco Mosaic Virus Pathogenesis. In particular, a putative AP2-domain EREBP-like transcription factor -JERF1- from tomato cDNA was subcloned into various expression vectors in order to test for its potential role in virus response in Solanacaea. The gene silencing experiments, in which death was observed subsequent to silencing of the JERF1 gene and TMV infection, have shown that this particular gene might be involved in the TMV infection cycle in Solanacaea. The results of a yeast mating assay conducted in this study has also implied that JERF1 is an interactor of plant P58n>K.This possibility would in turn suggests that JERF1 may be involved in plant- virus interaction. Overexpression, yeast- protein expression, and GFP-fusion constructs have also been prepared to support functional analyses of this putative transcription factor. It would follow to reason that this study of the recently sequenced JERF1 describes the first attempt to understand the function of this protein in plant-virus interaction.