1975 yönetmenliğine göre yapılmış planda düzensiz çok katlı betonarme bir yapının 1998 yönetmeliği ile karşılaştırılması ve güçlendirilmesi
Analyse of high-raised and irregular building, constructed with old (1975) regulation conformity and comparison of results with new (1998) regulations
- Tez No: 152852
- Danışmanlar: PROF. SALİH ZEKİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Deprem, Depreme dayanıklı yapı, Düzensizlik, Güçlendirme Modern inşaat kuralları, bir yapının depreme hazır olması için en çok; yeterli rijitlik, dayanım ve sünekliğe sahip olarak tasarlanması gerektiğini söyler. Bir yapı hafif şiddetli depremlere, mimari ve yapısal hasara olmaksızın, yeterli rij itliğe karşı koymalıdır. Yapı, orta şiddetli depremlerde hasara uğrayabilir, fakat önemli hasar olmaksızın karşı koyabilmelidir. Şiddetli deprem esnasında ise göçme tehlikesine karşı yeterli sünekliğe sahip olmalıdır. Depremde hasar gören veya olası bir depreme karşı yetersiz yapılar için, onarım ve/veya güçlendirme işlemleri gerekmektedir. Bu işlemler için çelik manto, betonarme manto, ve epoksi enjeksiyonu gibi bazı yöntemler kullanılmaktadır. Yapıların güçlendirilmesi için yapılan deneysel çalışmalarda, bölme görmüş yapılar bile küçük bazı önlemler alınarak uygun davranışlı duruma getirilebilmektedir. Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı anlatılmıştır. İkinci bölümde depremin tanımı ve çeşitleri konusuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde deprem yönetmeliği yapısal düzensizlikler bakımından irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, betonarme yüksek yapıların maruz kaldığı dinamik dış etkiden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, plan geometrisinin burulma düzensizliğine etkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Altıncı bölümde onarım ve güçlendirme düzeyleri, yedinci bölümde taşıyıcı elemanların güçlendirilmesi konularına değinilmiştir. Sekizinci bölümde örnek seçilen yapı üzerindeki çalışma ve değerlendirmeler anlatılmıştır. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar ve öneriler ortaya koyulmuştur. xu
Özet (Çeviri)
ANALYSE OF HIGH-RAISED AND IRREGULAR BUILDING, CONSTRUCTED WITH OLD (1975) REGULATION CONFORMITY AND COMPARISON OF RESULTS WITH NEW (1998) REGULATIONS. SUMMARY Key Words : Earthquake, Resist structure for eartquake, Untidines, Strengthening In most modern building regulations, seismic provisions are designed to provide adequate stiffness, strength and ductility to the structure should possess adequate stiffness to resist minor earthquakes without any architectural or structural damage, the structure should posses adequate strength to resist moderate earthquake with some architectural damage but without any significant structural damage. The structure should posses adequate ductility to prevent its collapse during a major seismic event. It is necessary repair and/or strengthening operations for insufficiency buildings towards an earthquake on building damages due to earthquake. For these operations, it used some methods like steel jacket, reinforcing jacket and epoxy injections. It observes partitions walls get strengthening or experiments that strength building. One of the most popular way of strengthening the damage building is stiffening the structure by means of shear walls when theoretically this in proper. At first part, the scope and main purpose have been described. Second part, definition of earthquake and the different types of them has have been specified. Third part, structural irregularities according to regulation has been examined. At fourth part, high-rised buildings exposed to exterior dynamic effects has been mentioned. Fifth part the effect of torsional behaviour of structures has been defined. At sixth part, repairing and re-fitting method levels and at seventh part reinforcement tecniques for structures has been mentioned. Eighth part a couple of examples have been chosen the works over them and evaluations of them has been defined. With the final part obained results and overall proposals has been put forward. xui