Elektrik dağıtım şebekelerinde güvenilirlik analizi
Reliability analysis in electrical distribution systems
- Tez No: 152873
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Güvenilirlik, Dağıtım Sistemleri, Güvenilirlik Analizi, Radyal Sistemler Güvenilirlik, bir sistemin yada elemanın tanımlanan görevini belirli bir zaman aralığı içinde başarma olasılığı olup, sayısal bir özelliğe sahiptir. Sistem yada tüketicilerin önemli kısımları için risk analizi yapılmalıdır. Bu analizlerin yardımıyla sistemi, özel olasılık hesaplarına veya servis kesinti risklerine göre tasarlamak mümkün olur. Güvenilirlik analizi aracılığı ile, servis sürekliliğinin sağlanması gerçekleştirilerek bakım planlaması yapılabilir. Ayrıca dağıtım sistemlerinin güvenilirliğini artırmak üzere, sisteme ait güvenilirlik indislerinin hesaplanması ve derlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, temel güvenilirlik kavram ve hesaplamaları, dağıtım şebeke tipleri, güvenilirlik indislerinin hesaplanması, en yaygın kullanılan şebeke tiplerinden olan radyal şebekelerin güvenilirlik analizine ait teknikler incelenmiştir. I.x
Özet (Çeviri)
RELIABILITY ANALYSIS IN ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS SUMMARY Keywords : Reliability, Distribution Systems, Reliability Analysis, Radial Systems Reliability is probability of successing a determined task for a system or an equipment in a period of time and has a numerical characteristic. Risk analyse should be do for system or important consumers. With aid of this analyses the system is designed according to special probability calculations or service cutting risks. With the reliability analyses the service continuity is proved and the maintenance plannings can be done. In addition, the reliability lists of the system must be calculated and must be arranged for increasing the distribution system's reliability. In this work, fundamental reliability concept and calculations, distribuiton network types, reliability indices calculation, techniques for reliability of radial networks that is one of the most common used network types are examined.