Elektrik dağıtım sistemlerinde güvenilirlik analizi
Reliability analysis of the electric distribution systems
- Tez No: 126856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN EMRE TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ELEKTRİK DAĞITIM SİSTEMLERDE GÜVENİLİRLİK ANALİZİ ÖZET Elektrik güç dağıtım sistemleri, enerjinin tüketiciye ulaştığı üretim ve iletimden sonraki son birimidir. Dolayısıyla bu sistemde oluşacak bir arıza doğrudan tüketiciyi etkileyecektir. Kesintisiz ve sürekli enerji ile beslemenin sağlanabilmesi için dağıtım sistemlerinde güvenilirlik analizi yapılması oldukça önemlidir. Güvenilirlik, sistemin kendisinden beklenen görevi, beklenen sürede ve koşullarda en iyi şekilde yerine getirebilme olasılığıdır. Olasılık teorisinde güvenilirlik sıfır arızalanma olasılığı olarak tanımlanabilir. Güvenilirlik analizi yapılabilmesi için sistemde daha önceki çalışma periyodunda olan arızaların sıklığı (X), arızalar arası ortalama süre (m) ve arıza giderme ortalama süresinin (r) biliniyor olması gerekmektedir. Bu veriler birkaç, hatta birkaç on yıllık arıza verilerinin derlenmeleriyle elde edilebilir. Güvenilirlik analizi analitik yöntem kullanılarak, sistemin matematiksel modelinden yararlanarak yapılabilir. Büyük ve karmaşık sistemlerin güvenilirlik problemlerinin analitik olarak çözülmesi oldukça zordur. Ayrıca bu yöntem sistemin doğal davranışını tam olarak yansıtamaz. Bir başka güvenilirlik değerlendirme yöntemi olan Monte Carlo Simülasyonu sistemin işlevini yerine getirirken rastlantısal olarak oluşan arızaları, geçmiş bilgileri kullanarak üretebilir. Böylece sistemin gerçek işleyiş karakterini rastlantısal olarak temsil edebilir. Dağıtım sisteminin güvenilirlik analizi, yük noktalarının temel güvenilirlik indislerini elde etmek amacıyla yapılır. Her yük noktasına ait indisler kullanılarak da önceden tanımlanmış olan sistem performans indisleri (SAIDI, SAIFI, CAIDI, ASAI) belirlenebilir. Bu indislerin ortalama değerler ile karşılaştırılması güvenilirlik değerlendirmesini oluşturur. Uzun süreli enerji kesintilerinin olmaması için hem tasarım hem de işletme aşamalarında güvenilirlik değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir. Uzun süreli kesintiler hastaneler, okullar, fabrikalar gibi kuruluşların işletme ve üretim kısımlarında önemli aksaklıklara neden olmaktadır. Bu tezde İstanbul'a ait 3 ayrı elektrik dağıtım şebekesinden alınan geçmiş arıza bilgilerinden yararlanarak bilgisayar programı yardımıyla hem analitik hem de Monte Carlo Simülasyonu ile güvenilirlik analizi yapılmıştır. Bu iki yöntem sonuçlan değerlendirilerek, karşılaştırılmıştır. Gerçek şebekelerin geçmiş performans değerlendirmeleri iki yöntemle de yapılmıştır. Ayrıca, şebeke şeklinin güvenilirlik üzerine etkisi incelenmiştir. Şebekelerin güvenilirliklerini arttırmak için yapılması gereken iyileştirme önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
RELIABILITY ANALYSIS OF THE ELECTRIC DISTRIBUTION SYSTEMS SUMMARY Electric Power Distribution System which follows the generation and the transmission systems is the last process of the energy to the consumers. Because of that, its failure effects the consumers directly. The energy outages cause important losses. For this reason reliability evolution is the very important analysis for the electric distribution system. Reliability is the ability of the system operation as possible as continuous. In the probability theory, reliability should be defined as the zero failure rate. To evaluate the system reliability, the system data concerning failure rate (X), mean time to failure (m), mean time to repair (r) must be known. These data can be obtained by collecting the system data, like outages, during decades. The analytical reliability evaluation is one of the evaluation technique which consists of modelling the system mathematically and deriving the reliability indices. However the large and complex systems reliability evaluation problems can not be solved by analytical method. Moreover, this method can not represent the systems natural behavior. The other reliability technique is the Monte Carlo Simulation which estimates the reliability indices by simulating the actual process and random behavior of the system. The method therefore treats the problem as a series of real experiments. Distribution system reliability evaluation can be done according to the system indices, which are defined before (SAIDI, SAIFI, CAIDI, ASAI). The reliability evaluation is the comparing this indices with actual values. The reliability analysis must be done on the electric distribution system at both planning and operating states to defend consumers from long energy outages These long energy outages as influence the important institutions like hospitals, schools, and factories. In this thesis, the reliability evaluation of electric power distribution system in three different distribution systems in Istanbul was done by using past system data. The analysis was developed by using computer programs for both analytic and Monte Carlo simulation methods. Then two methods were compared. In addition the effects of the type of the system on reliability is examined, and some suggestions to improve the system reliability performance was given. XI