Genetik tabanlı otomatik öğrenmeye dayalı bir atölye çizelgeleme sistemi
Genetics-based machine learning in job shop scheduling
  1. Tez No: 152889
  2. Yazar: METE ALİKALFA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada, atölye tipi üretim sistemi çizelgeleme problemlerinde genetik tabanlı otomatik öğrenme yöntemi kullanılarak makine kuyruklarındaki iş sayısına bağlı olarak çalışan bir çizelgeleme sistemi geliştirilmiştir. Genetik tabanlı otomatik öğrenme sisteminin uygulaması sırasında, Pitt yaklaşımı kullanılmıştır. Pitt yaklaşımında genetik algoritma içindeki her bir kromozom bir kural (EĞER SAĞLANIYORSA UYGULA) kümesini barındırmaktadır. Çalışma sırasında benimsenen amaç fonksiyonu işlerin gecikmelerinin toplamını en küçüklemektir. Her bir kromozomun uygunluk değeri o kromozomun barındırdığı kural kümesinin benzetim sırasında üretim sistemine uygulanması ile belirlenir. Farklı teslim zamanlarına bağlı olarak oluşturulan 20'şer problemli dört farklı problem kümesi, en çok bilinen yedi öncelik kuralının genetik tabanlı otomatik öğrenmeye dayalı bir çizelgeleme sistemi ile karşılaştırılmasında kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda genetik tabanlı otomatik öğrenmeye dayalı çizelgeleme sisteminin diğer öncelik (sevketme) kurallarına üstün olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler Genetik tabanlı otomatik öğrenme Atölye tipi üretim sistemleri Öncelik (sevketme) kuralları Benzetim
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This thesis introduces a method of generating a dispatching policy -a set of adaptive rules- that depends on queue lengths of machines by using genetics-based machine learning for job shop scheduling. In the proposed genetics-based machine learning (GBML), Pitts approach is preferred where the each set of rules (IF THEN ) is represented as a chromosome. The objective is to minimize the total tardiness of the tasks. Fitness of the each chromosome is determined by applying the corresponding rule-set to the system in a simulation environment. Four sets of problems which are generated based on different due dates are used to compare solutions of GBML with best known seven dispatching rules. The experiments show that dispatching policies are superior to selected dispatching rules. Keywords Genetics-based machine learning Job shop scheduling Priority (dispatching) rules Simulation