Mekanik alaşımlandırma yöntemi ile hazırlanan Mg50 Ni50 alaşımının amorfizasyon ve kristalizasyon özelliklerine işlem parametrelerinin etkileri
Effects of processes parameters on amorphization and crystallization behaviours of Mg50 Ni50 alloy by mechanical alloying
- Tez No: 152913
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDRET AYDINBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Spex 8000D cihazı kullanılarak mekanik alaşımlandırma yöntemi ile amorf alaşım üretimi yapılmıştır. Alaşım olarak MgsoNiso seçilmiştir. Bu alaşımın seçilme nedeni, bu sistemde amorf yapının oluştuğu entalpi değerinin en düşük olmasıdır. Mekanik alaşımlandırma parametrelerinin amorfizasyona olan etkilerini belirlemek amacıyla farklı bilya/toz ağırlık oranlarında (5:1, 10:1, 20:1) toz karışımları hazırlanmış ve bu tozlar farklı sürelerde öğütme işlemine tabi tutulmuşlardır. Bütün toz karışımlarının öğütme sonrası yapılarını tanımlamak amacıyla XRD çekimleri yapılmış ve SEM mikroyapı görüntüleri alınmıştır. Tam amorf olarak elde edilen alaşımların kristalizasyon çalışmaları DSC ile gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerde ısıtma hızının, alaşımın kristalizasyon sıcaklığı üzerine etkisini gözlemleyebilmek için farklı ısıtma hızları (5-10-15-20 °C/dk) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, using Spex 8000D Mixer/Mill, by means of mechanical alloying amorphous alloy has been produced. As an alloy MgsoNiso has been chosen. The reason of chosing this alloy is that the amorphous structure has the least amount of enthalpy. To determine the effects of mechanical alloying parameters to amorphization, powder mixtures has been prepared with different ball/powder weight ratio (5:1, 10:1, 20:1), and these powders has been milled in different periods. To determine all powder mixtures' structures after milling, x-ray diffraction has been done, and SEM micrograph images has been taken. Crystallization investigations of fully amorphous powders has been performed with DSC. In these experiments, to observe the effect of heating rate on crystallization temperatures, different heating rates (5-10-15-20 °C/dk) has been used.