Eskişehir civarı tarımsal sulamalrında karşılaşılan problemler, çözüm ve öneriler
The problems, solutions and advises which are met on agricultural irrigations in Eskişehir region
  1. Tez No: 152927
  2. Yazar: ALİ AKTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TOZLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
V ÖZET Bu yüksek lisans tezinin amacı“Eskişehir Civan Tarımsal Sulamalarında Karşılaşılan Problemler, Çözüm ve Öneriler”dir. Canlılar için su vazgeçilmez bir varlıktır.Hiç sulama yapılmayan alanlarda, bitki su ihtiyacı doğal şartlarla sağlanır. Tarımsal erimliliği arttırmak için doğal şartlarda sağlanamayan suyu bitkiye, ihtiyacı olduğu önemde ulaştırmak gerekir. Suyu ulaştırmayı düşündüğümüz sulama sistemi, uygulamaya içildiğinde yeterince kullanılamıyorsa bir problem var demektir. Bu tezde de bu problemlerin çözümü için önce tespiti daha sonra çözümleri üretmek ve yeni sulama alanlarına uygulanacak projelerle ilgili önerilerde bulunmaya çalışılmıştır. Eskişehir yöresinde bir sezonda çok ürün kaldırılabilen Sakarya Vadisi Sulamaları'nın yanı sıra, yüksek rakımlı, kırsal iklimli, yılda genelde tek ürün kaldırılabilen, sulama alanları bulunmaktadır. Bu çeşitlilikten dolayı sulama alanlarındaki sorunları gözlemlemek için iyi bir örnek bölge seçimi olacağı düşünülebilir. Özellikle, kırsal bölge sulamalarında, hububat ekimi gibi fazla sulama istemeyen skim alışkanlıklarının olduğu bölgelerde, sulama sistemlerinin işletilmesi zorlaşmaktadır. Yaz sezonu boyunca yeterli su varsa, su ihtiyacı olan hayvan yemi cinslerinin (yonca, slaj, mısır v.b.) yaygınlaşması uygun olacaktır. Bölgede hem havyacılığın gelişmesiyle işsizlik oranı azalacak, hem de sulama sistemleri daha verimli kullanılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The problems, solutions and advises which are met on agricultural irrigations in Eskişehir region were told in this post graduate thesis. Water is a vital thing for livivng reatures. The need of water is obtained by natural conditions in the zones which are not nigated. To increase the agricultural productivity, the water which is not obtained by latural conditions has to be reached in term it needs. If the system we are thinking to transport water can not be used enough on ıpplication., it means that there is a problem, in this thesis, it is tried to find out advises ıbout projects which will apply to new irrigation zones, finding solutions and retain of it. ı¥ith the irrigations of Sakarya valley which has the most product capacity aroun Eskişehir.egion, there are also new irrigation zones which are high counter-lined, generally have 3ne product in a year and with rural season. This variety might generally be a chose a good janıple region to observe the problems on the irrigation zones. Especially, in the regions pvnich have cultivation habituals which do not need over-generation like the cultivating of Dereal on the county irrigating. During the summer season, it will be suitable tahat spreading of animal food kinds which need water (clover, slange, corn...ete) By help of the development of stock-rising, not only will the unenıployment decrease, but also irrigation systems will be used more productively.