Topraktan izole edilen aktinomiset izolatlarının buğday kök çürüklüğü etmeni funguslara karşı biyolojik mücadele ajanı olarak taranması
Screening for antagonistic activity of actinomycete isolates from soils against root rot fungi
  1. Tez No: 152928
  2. Yazar: GÜL ERGİNBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Türkiye'de önemli hastalıklardan biri, tahıl yetişme alanlarında ürün kaybma neden olan kök çürüklüğüdür. Aktinomisetler toprak kökenli patojenlere karşı, iyi bilinen biokontrol ajanlarıdır. Bu çalışmanın amacı buğdayda kök çürüklüğüne neden olan Fusarium çulmorum, Fusarium graminearum, Fusarium moniliforme ve Bipolaris sorokiniana' nın kontrolünde kullanılabilecek aktinomiset izolatlanm belirlemektir. Bu funguslara karşı, Eskişehir ili topraklarından izole edilen aktinomiset izolatlan biolojik aktiviteleri açısından taranmıştır. 03.03, 26.07, 97.03, 129.01 numaralı izolatlar, sırasıyla Fusarium moniliforme % 71, Fusarium çulmorum % 67, Bipolaris sorokiniana % 44 ve Fusarium graminearum' a karşı % 63 oranlarında etkili olarak bulunmuştur. Bu aktinomiset izolatlan Streptomyces olarak tamlanmıştır. In vitro" da aktivitesi en yüksek olarak belirlenen izolat (129.01) sera koşullarında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Root rot, which cause to yield losses on cereal growth area, is one of the most destructive diseases in Turkey. Actinomycetes are well known biocontrol agents against soil borne pathogens. The aim of this work is obtaining actinomycete isolates which could use as bioagents for control of wheat root rot caused by Fusarium culmorum, Fusarhim graminearum, Fusarium moniliforme and Bipolaris sorokiniana. Actinomycetes isolates from soil samples in Eskişehir region screened for their biological activities against these fungi. We have found that 03.03, 26.07, 97.03, 129.01 were effective respectively at the range of % 71 against Fusarium moniliforme, % 67 against Fusarium culmorum, %44 against Bipolaris sorokiniana and %63 against Fusarium graminearum. These actinomycete isolates have been identified as Streptomycete genus. In vivo activities of the most active isolate (129.01) was investigated on greenhouse experiments.