Türkiye'nin hidroelektirik potansiyelinde küçük HES'lerin yeri
Teh place of small hydroelectric plants in Turkey's hydroelectric pottential
  1. Tez No: 152933
  2. Yazar: SERKAN GEDEMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TOZLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Her geçen gün artan enerji talebi, tükenmeyen enerji kaynaklarından maksimum yararlanma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Enerji üretiminde önceleri yaygın olarak, kullanılan küçük hidroelektrik Santrallar daha sonra yerlerini büyük boyutlu baraj ve hidroelektrik santrallara bırakmışlardır. Son yıllarda ülkelerin tüm enerji kaynaklarından yararlanmak istemeleri sonucu yeniden önem kazanmaya başlamışlardır. Küçük Hidroelektrik Santrallarm kurulmasındaki temel amaç ulusal elektrik şebekesinden uzak olan kırsal bölgelerin aydınlatılması, tarımsal gelişmesinin sağlanması, küçük sanayinin kurulması v.b. gibi faydalanyla kırsal kesimin sosyal ve ekonomik yapısının iyileştirilmesidir. Küçük Hidroelektrik Santrallarm kullanımını kısıtlayan 2 temel problem vardır. Bunlar, beher KW kurulu güç başına düşen yüksek yatırım maliyeti ile işletme bakım sorunlarıdır. Bu problemlerin çözümü için öneriler sunulmuştur. Küçük Hidroelektrik Santrallar Yatırımlarında döviz gerektirmedikleri gibi yerli teknolojide büyük Santrallan yapacak bilgi birikimini hazırlarlar. Ayrıca enterkonnekte şebekesinin kayıplarını azaltırlar. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hidroelektrik potansiyelimiz ve değerlendirilme durumu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde genel olarak hidroelektrik santrallarm sınıflandırılması ve genel tertibi ile ilgili çalışma sunulmuştur. Üçüncü bölümde küçük hidroelektrik santrallarm önemi ile avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde Sakarya Nehri üzerinde debi-gidiş çizgisi belli olan bir yerde çeşitli düşü yüksekliklerinde gerekli maliyet hesaplan yapılarak uygun düşü aralığı tespiti yapılmıştır. Beşinci bölümde ise genel olarak değerlendirmeler yapılıp, sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Because of continually increasin energy demand, getting maximum benefit from renewable energy resources has become an obligation. To produce enegy, formerlywidely used small hydroelectric plants have been later replaced with big sized dams and hyroelectric power plants. Recently, small hyroelectric power plants have started again importance because, all the countries have needed to use whole energy recourses. The real purposes of consrueting small hyroelectric plants are to illuminate rural regions for away from elecricial network, to ensure agricultural development in rural zone and by setting up small business to improve social and economical situation of rural sector as a result of former two purposes. There are two basic problems which constrain the use of Small Hydroelectric Plants. These are high investment cast per KW established power and, operating and main tenance problems. Some suggestions have existed to solve these problems. As Small Hydroelectric Plants domt require foreign exchange they are also very useful to have experience and knowledge to construct big sized plants. Additionally, they prevent loses of interconnected network. This thesis consist of five divisions. İn first division, our hydroelectric pottential were told. In second division, kinds of Hydroelecric Plants given. In third division, Small Hydroelectric Plants have been introduced their importance has been emphasized and informations about their situation. In fourth division, necessary calculations has been applied to Sakarya River basih. In fifth division, results and advises are given.