3-boyutlu minkowski uzayında regle yüzeylerin ikinci gauss eğriliği
Second gaussian curvature of surfaces in 3-dimensional minkowski space
  1. Tez No: 152932
  2. Yazar: FIRAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bu çalışmada kullanılacak olan temel kavramlar tanımlandı ve ilgili teoremler verildi. İkinci bölümde Minkowski uzayında regle yüzeyin ikinci kuadratik formu ve regle yüzeyin gauss eğriliği matris formunda bulundu. Üçüncü bölümde ise 3-boyutlu R\ Minkowski uzayında regle yüzeyin ikinci Gauss eğriliği Kjj incelendi. H ortalama eğrilik a,b E R olmak üzere aKn + bH sabit ise regle yüzey helicoid, Ku - 2H ise kanoid olduğu gösterildi ve bunlar sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study contains three chapters. In the First chapter, we give fundamental definitions and some theorems that it needs for our study. In the Second chapter, firstly we obtained second quadratic form on ruled surface on Minkowski space. In addition, we obtained second gaussian cur vature of matrix representation on Pseudo Riemannian manifold. In the third chapter, we have studied the second Gaussian curvature Ku of ruled surface in the 3- dimensional space R\. It has been showed that if aKu + bH,a, b 6 R is a constant then the ruled surface is a helicoid and if Ku - 2H then it is a conoid. Where H is the mean curvature. Furthermore the helicoid and conoid have been classified.