Cu, Ni ve Mo ile alaşımlandırılan küresel grafitli dökme demirlerde ostemperleme işlen koşullarının aşınma davranışlarına etkisi
Effect of austempering conditions on the wear charecteristics of nodular cast iron which is alloyed with Cu, Ni and Mo
  1. Tez No: 152944
  2. Yazar: AHMET UTKU BAŞPEHLİVAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDRET AYDINBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Ostemperlenmiş Küresel Grafitli Dökme Demirler (OKGDD), dövme çelik parçalarla eşdeğer ve onlardan üstün bazı özelliklere sahip olup, yüksek mukavemet, daha iyi işlenebilirlik ve düşük maliyetleri açısından otomobil parçalan için son yıllarda yeni bir malzeme olarak yerini almaktadır. Ostemperleme ısıl işleminde ilk adım 850 °C ile 950 °C sıcaklıkları arasında,matris yapıyı östenit ile değiştirmek için yapılan östenitleme ısıl işlemidir. İkinci adımda ise 250 °C ile 450°C aralığında seçilecek bir sıcaklıkta 0,5 ile 4 saat aralığında malzemeleri firmda tatmaktır. Bu çalışmada, değişik miktarlarda Cu, Ni ve Mo ile alaşırnlandırılmış KGDD' lerde ostemperleme ısıl işlemi sonucu oluşacak beynit yapılarının aşınma davranışı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında Cu, Ni ve Mo elementleri ile farklı miktarlarda alaşımlandınlan ve dökümü yapılan Küresel Grafitli dökme Demirler, 950 °C de 1 saat ostenitazyon işlemine tabi tutulduktan sonra, 300 °C ve 425 °C de 4 saat süre ile ostemperleme işlemi uygulanarak havada soğutulmuştur. Her bir bileşim ve ısıl işlem koşulundaki numunelerin mikroyapı, sertlik, % alansal küre oram, küre sayısı, ortalama küresellik ve aşınma özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Austempered ductile iron (ADI) has placed as a new engineering material in the recent years, with the properties comparable, or in some cases superior to those of forged steel, and its use for automobile components offers many advantages such as higher strength, better machinability and significantly lower manufacturing cost. In the austempering process, the first step is austenitisation in the temperature range 850 °C- 950 °C to change the matrix structure to austenite. The next step is holding the materials in the furnace between the temperature range of 250 °C ile 450 °C with the time interval of 0,5 hour to 4 hours. In this work, effect of wear properties of Austempered ductile iron (with alloyed Cu, Ni, and Mo) which is the result of bainitic structure (ADI) is investigated. Study consists of two team nineteen specimens that are alloyed with different ranges Cu, Ni, and Mo elements. After exposing all the specimens to austenitaziation process at the temperature of 950 °C de for 1 hour, all specimens are austempered at the temperatures of 300 °C and 425 °C for 4 hours. Specimens left for cooling in air. Microstructure, hardness, % area sphericity ratio, sphere number, mean sphericity and wear characteristics are detected for all the specimens that have different compositions and heat treatment conditions. VI