AISI ve 1020 alaşımsız düşük karbonlu çeliklerinin kutu borlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Pack boriding and investigation of properties unalloyed low carbon AISI 1010 and 1020 steels
- Tez No: 152943
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, alaşımsız düşük karbonlu 1010 ve 1020 çeliklerine kutu borlama işlemi uygulanmıştır. Borlama çeşitli sıcaklık ve sürelerde tekrarlanarak işlem parametrelerinin horlanmış yüzey özelliklerine etkisi araştırılmıştır AISI 1010 ve 1020 alaşımsız çeliklere 900, 950, 1000 ve 1050 °C de 2, 4 ve 6 saatte kutu borlama yapılmış, borlanan numunelerin mikroyapıları, mikrosertlikleri ve tabaka kalınlıkları ölçülmüştür. Bor tabakasının karakterizasyonunda XRD analizleri kullanılmıştır. Sıcaklık ve süre arttıkça borür tabaka kalınlığında ve tabaka sertliğinde artış meydana gelmiştir. Karbon miktarı arttıkça borür tabaka kalınlığında azalma, tabaka sertliğinin arttığı görülmüştür. Çalışmanın temel amacı kutu borlama sonunda elde edilen borür tabakasını karakterize etmek ve bu konuda yapılan deneysel çalışmalarla literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, pack boriding have been applicated to unalloyed 1010 and 1020 steels with low carbon content The effect of treatment parameters on the boronized surface characteristics have been investigated at various temperatures and times. Pack boriding have been applied to unalloyed 1010 and 1020 steels at 2, 4 and 6 hours and 900, 950, 1000 and 1050 °C. The microstructures, microhardnesses and layer thicknesses of boronized specimens have been measured. XRD analysis have been used at characterization of boride layer. Increasing at time and temperature, borid layer thickness and hardness increased. Increasing at carbon content, decrease on borid layer thickness and increase on layer hardness have been seen. The main aim of this study, characterizing the boride layer which obtained at the end of pack boriding and contribute to literature by the experimental studies on this subject.