Kışlık makarnalık buğday çeşitlerinin tarımsal özellikleri ve Eskişehir koşullarına uyumu
Agronomic characteristics and adaptation of winter durum cultivars in Eskişehir conditions
  1. Tez No: 152949
  2. Yazar: TOLGA AYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Türkiye sahip olduğu agrekolojik koşullar nedeniyle, dünya' da kalitesi yüksek makarnalık buğday üretebilecek az sayıda ülkeden biridir. 1950'li yıllara kadar makarnalık buğdaylar toplam buğday ekilişlerinde %40 ile %100 oranında pay sahibiydi. O yıllardan sonra, daha yüksek verimli olan ekmeklik buğday çeşitlerinin geliştirilip yaygınlaştırılması ve her iki tür buğdaya uygulanan birim fiyatın birbirine çok yakın olması nedeniyle, makarnalık buğdaylar hızla ekiliş alam kaybetmeye başlamıştır. Üretim artışı, ekim alanının genişletilmesinden ve/veya verimin arttırılmasından sağlanabilir. Hangi yol kullanılırsa kullanılsın, ilk adım doğru çeşidin seçimidir. Bu araştırma, makarnalık buğday çeşitlerinin Batı Geçit Kuşağında yer alan Eskişehir de, tarımsal özellikler bakmamdan gösterecekleri performans. ve uyumu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan makarnalık buğday çeşitleri Kızıltan-91, Ç-1252, Ankara-98, Yılmaz-98, Altın 40/98, Selçuklu-97, Meram-2002'dir. Çalışmada şahit çeşit (kontrol çeşidi) olarak Kundura- 1 149 kullanılmıştır. Deneme, Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma tarlasında, tesadüf blokları deneme deseninde ve dört tekrarlaman olarak yürütülmüştür. Ölçüm ve gözlemler ile hasat, dört sıralı parsellerin ortadaki iki sırasında yapılmıştır. Çalışmada incelenen özellikler ; bitki boyu, başak boyu, kılçık uzunluğu, fertil kardeş sayısı, metrekarede başak sayısı, başak verimi, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, hasat indeksi, bin tane ağırlığı ve hektolitre ağırlığıdır. İncelen bütün özellikler için varyasyon, korelasyon ve kalıtım derecesi belirlenmiştir. Sonuçlara göre, Eskişehir için tarım ekonomisine dikkate değer bir girdi sağlayabilecek ve makarnalık buğday açığımızı azaltabilecek beş çeşit belirlenmiştir. Bu çeşitlerde, Meram-2002 incelenen özelliklerden onbir adedinde, Selçuklu-97 ve Ç- 1252 j dokuzunda, Kızıltan 91, yedisinde, Yılmaz-98, üçünde şahit çeşit Kunduru- 1 149'dan daha yüksek performans göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Due to agroclimatic conditions, Turkey is one of the few countries in the world which can be produce high quality durum wheat Until 1950's, durum wheats had %40 - %100 share in total wheat cultivation. After those years, durum wheat had begun to loose sowing area due to improvement and spreading of higer yielding bread wheat varieties over the country and given prize for grains too close to each others. Production increase can be obtain by largening of sowing areas and/or yield improvement. Which ever the way use for, first step is to chose the right variety. This research was carried to determine the performance in agronomic characteristics and adaptation of durum varieties in Eskişehir that placed in West Transitional Zone. Varieties used in this study were : Kızıltan-91, Ç-1252, Ankara-98, Yrmaz-98, Altın 40/98, Selçuklu-97, Meram-2002. Kunduru-1 149 was used as check variety. The experiment was carried in the field of Agricultural Faculty of Osmangazi University (Eskişehir), in randomised complete block design with four replications. Measurements, observations and harvest were done at two central rows of each plot. The characters investigated were plant height, spike lenght, awn lenght, number of fertile tillers, number of spike per square meter, number of spikelet per spike, number of grain per spike, spike yield, harvest index, thousand grain weight and test weight. Variation, correlation and heritability were determined for all characters under investigation. According to the results, five varieties were determined for Eskişehir which can make considerable input in agricultural economy and help to reduce shortage in durum production. From these varieties, Meram-2002 for eleven characters, Selçuklu-97 and Ç- 1252 for nine characters, Kızıltan-91 for seven characters and Yilmaz-98 for three characters were beter in performance than control variety Kunduru-1 149.