Seyhan ve Ceyhan havzalarındaki barajların sismik risk ve potansiyel risk analizleri
Seismik risk and potantial risk assesment of dams in Seyhan and Ceyhan
  1. Tez No: 152948
  2. Yazar: TAYLAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
vıı ÖZET Geoteknik mühendisliğinde elde edilen hızlı gelişmeler, baraj ların tasarımı ve olası problemlerin çözümü yönünden büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bu gelişmelere bağlı olarak benimsenen analitik esaslar ve rasyonel teknikler mühendisi çok daha güçlü kılmakta ve rasyonel çözümlerin oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca göçmeye ve hasara maruz kalmış baraj örneklerinden çıkartılan dersler, günümüzde benimsenen tasanın ve inşaat yöntemleri yönünden önemli aşamalar sağlamaktadır. Barajların deprem güvenliğinin değerlendirilmesinde tutarlı sismik parametrelerin kullanılması gerekmektedir. Yaklaşık sismik değerlendirmeler, detaylı analizlerin yerine kullanılmamalı ve aktüel verilere dayalı çözümler üretilmelidir. Özellikle büyük depolama kapasitesine sahip ve yüksek barajlarda, detaylı deprem güvenliği analizlerinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, baraj sismik ve potansiyel risk analizlerinin esasları özetlenerek Seyhan ve Ceyhan havzalarında yer alan sekiz ayrı baraj için aktüel verilere bağlı analizler gerçekleştirilmiştir. Her bir baraj için kritik zonlardaki tasarım ve işletme esaslı depremler tanımlanmış ve bu depremlerin yarattığı en büyük yer ivmesi değeri hesaplanmıştır. Baraj tipine bağlı kalmaksızın tehlike oranlan belirlenmiş ve potansiyel risk oranlan bulunmuştur. Çalışma alanında en büyük yer ivmesi değeri, Ceyhan havzasında yer alan Aslantaş ve Berke barajlan için hesaplanmıştır. Bu değerlere bağlı olarak ilgili barajlann tehlike sınıflan yüksek bulunmuştur. İki ayn havzada yer alan tüm barajlar, yüksek potansiyel risk oranına sahiptir. Anahtar Kelimeler : Deprem, Baraj, Potansiyel Risk Oram, Sismik Risk Analizi, Tehlike Oranı
Özet (Çeviri)
vııı SUMMARY New developments in Geotecnical Engineering enhanced the solution of problems tackled in design of dams. The new tecniques used, enable the engineers use more precise and rational approaches to the problems. Aswell, damaged dams subjected to settlement give clues for enhancing the techniques and the parameters used. In evaluation of earthquake safety of dams, precisely determined seismic parameters are crucial. Roughly estimated seismic parameters can only be used for preliminary design but not for the final design analysis of dams. Eartquake vulnearability of high dams and dams with high reservoir capacity need special attention. In this study, the seismic vulnearability and risk assessment of eight dams in Seyhan and Ceyhan basin is evaluated. For each of the dams considered, operating level earthquakes and design earthquakes are defined and the maximum ground acceleration is determined. Dam vulnearability is assessed without considering the dam type. Throughout the study, the highest values of maximum ground acceleration is obtained for Aslantaş and Berke dams. These two dams are found to have high risk level under an earthquake. All of dams in two different basins are found to have high potential risk level under an earthquake. Key Words : Earthquake, Dam, Potential Risk Ratio, Seismic Risk Analysis, Vulnearability Ratio