İn vivo ve in vitro şartlarında cyclophosphamide mutajenitesi ile verapamil etkileşiminin umu test ile ratların idrarlarında incelenmesi
In vitro and in vivo conditions resarch of cyclophosphamide mutagenicity and verapamil interaction by umu test system using rat urine samples
  1. Tez No: 152955
  2. Yazar: SABİHA GÜLFER GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN AYHANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İnsan tümörlerinin antikanser ilaçlara karşı gösterdikleri direncin üstesinden gelebilmek için; yüksek dozda alkilleyici ajanlar kullanarak tümörlü hastaların yoğun kemoterapisi gereklidir. Cyclophosphamide (CY) ve benzeri antineoplastik ilaçlar; vücutta patolojik bir şekilde çoğalmakta olan kanserli hücreleri yok ettikleri gibi, hızlı bir şekilde çoğalan normal hücreleri de (mesane, bağırsak ve ağız mukoza epiteli hücreleri, gastrointestinal sistem hücreleri, kemik iliğinin hemotopoietik hücreleri, saç ve kıl folikül hücreleri, üreme sistemi hücreleri) yok edebilirler. Buna bağlı olarak da; hemotoksisite, ürotoksisite ve kanserojenite gibi istenmeyen yan etkilere neden olurlar. CY'nin normal hücrelere olan toksisitesini önlemek amacıyla çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Son zamanlarda Verapamil (Ver) gibi bazı kalsiyum kanal blokerlerinin bazı antineoplastik ilaçların toksik etkilerini azaltarak onların daha etkin olan yüksek dozlarda kullanılmalarına olanak sağladıkları bildirilmiştir. Biz de bu literatür bilgilerinden yola çıkarak çalışmamızda; kullandığımız kimyasalların (CY ve Ver) olası mutajenik aktivitelerini ve bu aktiviteler dahilinde doza bağlı olan ya da olmayan etkileşimlerini in vitro ve in vivo ortamlarda Umu test yöntemine göre ortaya koymayı amaçladık. CY ve CY+Ver kombinasyonlannın direkt olarak bakteriye uygulanmaları (in vitro) ve bu maddelerin sıçanlara enjeksiyonları sonrasında alınan idrar örneklerindeki metabolitlerinin bakteriye uygulanmaları (in vivo) sonucunda Umu test sistemi ile almış olduğumuz değerler bu doz ve kombinasyonlannın hiçbirinin herhangi bir mutajenik aktivite göstermediklerini yani; bu maddelerin bakterinin DNA'sı ile reaksiyona girecek bir aktiflik kazanmadıklarını göstermiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak; CY ve CY+Ver kombinasyonlarının direkt olarak bakteriye uygulanmaları sonucu elde edilen değerler, sadece CY ile çalışma sonucuVI elde edilen değerlere göre bir azalma göstermediğinden Umu test sistemi dahilinde Ver'in CY'e karşı koruyucu olduğu konusundaki literatür bilgileri desteklenememiştir. Yine CY ve CY+Ver kombinasyonlarının sıçanlara enjeksiyonları sonrasında alınan idrar örneklerindeki metabolitlerinin bakteriye uygulanmaları sonucunda elde edilen sonuçlar; literatürde CY ve CY'in idrardaki metabolitlerinin mutajen olduklarına dair olan çalışmalar ile farklılık göstermektedir. Sonuçlarımız bu açıdan literatür çalışmalarım desteklememiştir.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY It is necessary to use high dose alkylating agents for the chemotheraphy of patients to overcome the resistance to which human tumors have against the anticancer drugs. Cyclophosphamide (CY) and similar antineoplastic drugs can not only destroy cancer cells but also rapidly growing normal cells (urinary bladder, intestine and mouth epitel, gastrointestine system, hemotopoietic, hair and bristle folicule, reproductive system cells) and thus may unwizzinly cause such effects as hemotoxicity, urotoxicity or carsinogenicity. Various methods have been developed to prevent toxicity of CY in normal cells. Recently calcium channel blockers like Verapamil (Ver) have been as reported decreasing the toxicity of antineoplastic drugs and are reported to be used in high dosage rates. By using literature knowledge in our in vitro and in vivo Umu test study, we aimed to determine whether or not probable mutagenic activity and interaction of our chemicals (CY and Ver) was their dosage rates. Both of CY, CY+Ver combinations and metabolites in the urine taken from rats which were injected with our chemicals treated on bacteria and none of these dosage rates and their combinations showed no mutagenicity and these results showed that our chemicals weren't activated to react with bacterial DNA. Literature knowledge which is reported Verapamil has protective effect against CY couldn't have supported because there was no decreasing between CY+Ver combination groups and only CY treated groups. In addition, there are differences between our study results of urine taken from rats treated on bacteria and literature knowledge that reported mutagenicity of CY alone and its metabolites in urine. Therefore our results didn't support the literature studies.