İn vivo ve in vitro şartlarında Cyclophosphamide multajenitesi ile çinko etkileşiminin umu test sistemi ile ratların idrarlarında incelenmesi
In vitro and in vivo conditions research of Cyclophosphamide mutagenicity and zinc interaction by umu test system using rat urine samples
- Tez No: 152954
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN AYHANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışmamızda ön tedavide sitotoksik ilaçlara karşı hücre direncini arttırmak için iyi bir aday olduğu öne sürülen çinkonun, 3000 u.g/kg ve 6000 ug/kg dozlarını kullanarak Cyclophosphamide'in (CY) antineoplastik etkinliğini düşürmeden toksisitesini azaltmayı ve daha yüksek dozlarda kullanılarak daha güçlü bir terapötik etkinliğin sağlanabilmesini amaç edindik. Bu deneysel çalışmada in vitro olarak ZnC^'ün 3.000 ve 6.000 ug/kg'lık dozları ile CY'in 2.500, 5.000, 10.000, 20.000 ve 150.000 ug/kg'lık dozları ve bu dozlar dahilindeki kombinasyonları Umu test sistemi kullanılarak mutajenite değerlendirilmesine tabi tutuldu. Çalışmamızın ikinci aşamasında ise in vivo olarak 150.000 ug/kg CY, 150.000 ug/kg CY + 3.000 ug/kg ZnCl2, 150.000 ug/kg CY + 6.000 ug/kg ZnCİ2 enjekte edilen sıçanlardan alman idrar örnekleri yine Umu test sistemi aracılığı ile mutajenite testine tabi tutuldu. Umu test sistemi ile CY ve CY+ ZnCb kombinasyonlarının in vitro şartlarda bakteriye uygulanmaları ve bu maddelerin sıçanlara enjeksiyonları sonrasında alınan idrar örneklerinin in vivo şartlarda bakteriye uygulanmaları sonucunda almış olduğumuz değerler bu doz ve kombinasyonlarının hiçbirinin herhangi bir mutajenik aktivite göstermediklerini yani; bu maddelerin bakterinin DNA' sı ile reaksiyona girecek bir aktiflik kazanmadıklarını göstermiştir. Çünkü teste tabi tuttuğumuz hiçbir doz ve doz kombinasyonu pozitif mutajen ile karşılaştırıldığında; pozitif mutajene göre 2 kat daha fazla olan bir p-galaktosidaz enzim aktivitesi artışı göstermemiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak; CY ve CY+ ZnCİ2 kombinasyonlarının direkt olarak bakteriye uygulanmaları sonucu elde edilen değerler, sadece CY ile çalışma sonucu elde edilen değerlere göre bir azalma göstermediğinden Umu test sistemi dahilinde ZnC^'ün CY'e karşı koruyucu olduğu konusundaki literatür bilgileri desteklenememiştir.Yine CY ve CY+ ZnCb kombinasyonlarının sıçanlara enjeksiyonları sonrasında alınan idrar örneklerinin Umu test sisteminde bakteriye uygulanmaları sonucunda elde edilen sonuçlar; literatürde CY ve CY'in idrardaki metabolitlerinin mutajen olduklarına dair olan çalışmalar ile örtüşmemektedir. Sonuçlarımız literatür bilgileriyle uyum göstermemiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our experimental study we aimed at decreasing CY toxicity and using CY at high dosage rates without decreasing antineoplastic activity. In this experimental study first 3000ug and 6000ug Zinc chloride and 2500, 5000, 10000, 20000 and 150000 ug/kg CY dosage rates test were administered singly and then combination and hance tested by Umu mutagenicity test system in vitro conditions. At the second stage of our experimental study urine samples taken from rats having received 150000 ug/kg CY, 150000 ug/kg CY+3000 ug/kg ZnCl2 and 150000 ug/kg CY+6000 ug/kg ZnCb tested by Umu test system. Both of CY, CY+ ZnCb combinations and metabolites in the urine taken from rats which were injected with our chemicals treated on bacteria and none of these dosage rates and their combination showed no mutagenicity and these results showed that our chemicals weren't activated to react with bacterial DNA. We didn't obtain more than two times enrym activity increasing when we compared with dosage rates and combination of them to positive mutagen. Literature knowledge which is reported Zinc chloride has protective effect against CY couldn't have supported because there was no decreasing between C Y+ ZnCİ2 combination groups and only CY treated groups. In addition, there are differences between our study results of urine taken from rats treated on bacteria and literature knowledge that reported mutagenicity of CY alone and its metabolites in urine. Therefore our results didn't support the literature studies. vu