Elma maviküf (Penicillium expansum) hastalık etmeninin glukoz, sukroz ve vitamin C'ye karşı duyarlılıklarının belirlenmesi
Responses of apple blue mold (Penicillium expansum) agent against glucose, sucrose and vitamin C components
- Tez No: 707169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında farklı konsantrasyonlarda şeker (glukoz ve sukroz) ve vitamin C içeren sıvı ortamlarda Pencillium expansum patojeninin fizyolojik, biyokimyasal tepkileri değerlendirilerek in vitro şartlar değiştiğinde patojenin davranışının (fizyolojik ve biyokimyasal) ne yönde olacağı araştırılmıştır. Bu çalışmada ele alınan şeker ve vitaminlerin in vivo koşullarda yansıması elma meyvesi ile uyumlu olduğu için elma meyvesi model meyve olarak ele alınmıştır. Bu sebeple elmanın vitamin, glukoz ve sukroz değerlerini simüle ederek in vitro koşullarda patojenin fizyolojik (miselyal ağırlığı, sporulasyon, pH ve EC değerleri) ve biyokimyasal (protein, proteaz, proline, MDA, lakkaz ve melanin) karakterinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan PDB ortamları için; glukoz, sukroz ve vitamin C; 0-, 5-, 20-, 25-, 50-, 75-, 100-, 125-, 150-, ve 200 g/L konsantrasyonları kullanılmış ve her bir konsantrasyon için 4 tekerrür oluşturulup negatif kontrol grupları için saf su kullanılmıştır. Pozitif kontrol ise PDB içeren ancak ilgili kimyasal maddeyi içermeyen ortam olarak hazırlanmıştır. Patojenin in vitro şartlarında miselyal gelişimi ve sporolasyonu artan şeker ve vitamin konsantrasyonlarına bağlı olarak artmış ancak miselyal gelişim sukroz içeren ortamda 50 g/L, vitamin C içeren ortamda ise 25 g/L konsantrasyonundan sonra azalmıştır. Yine artan ortam koşullarında pH değeri azalırken EC değeri önemsiz bulunmuştur. Yüksek şeker ve vitamin konsantrasyonlarında 25 g/L konsantrasyonlarına kadar ki protein ve proteaz miktarı artmış daha yüksek konsantrasyonlardaki değerler istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Proline miktarı ise kısmen proteine bağlı olarak artmıştır. Melanin, artan şeker ve vitamin konsatrasyonlarına paralel olarak artmıştır. Ancak glukoz ve vitamin C içeren ortamlar sukroz içeren ortamlara göre melanin üretimi açısından daha etkili bulunmuştur. MDA ve lakkaz enzimleri ise istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the physiological and biochemical responses of Pencillium expansum pathogen were evaluated in liquid media containing different concentrations of sugar (glucose and sucrose) and vitamin C, and the behavior of the pathogen (physiological and biochemical) was investigated when in vitro conditions were changed. In this study, apple fruit was considered as a model fruit because the reflection of sugar and vitamins in vivo was compatible with apple fruit. For this reason, it is aimed to reveal the physiological (mycelial weight, sporulation, pH and EC values) and biochemical (protein, protease, proline, MDA, laccase and melanin) character of the pathogen in vitro by simulating the vitamin, glucose and sucrose values of apples. For the PDB environments used in the study; glucose, sucrose and vitamin C; Concentrations of 0-, 5-, 20-, 25-, 50-, 75-, 100-, 125-, 150-, and 200 g/L were used and 4 replications were created for each concentration, using pure water for the negative control groups. The positive control was prepared as a medium containing PDB but not containing the relevant chemical substance. Mycelial growth and sporolation of the pathogen increased in vitro due to increased sugar and vitamin concentrations however, mycelial growth decreased after 50 g/L concentration in sucrose- containing medium and 25 g/L concentration in vitamin C containing medium. Again, under increasing ambient conditions, the pH value decreased, while the EC value was found to be insignificant. At high sugar and vitamin concentrations, the amount of protein and protease increased up to 25 g/L concentrations, and the values at higher concentrations were found to be statistically insignificant. The amount of proline increased partially due to protein. Melanin increased in parallel with increasing sugar and vitamin concentrations. However, media containing glucose and vitamin C were found to be more effective in terms of melanin production than media containing sucrose. MDA and laccase enzymes were found to be statistically insignificant.