Bursa'da tüketime sunulan dondurmaların mikrobiyolojik özellikleri
The microbiological properties of ice cream samples consumed in Bursa
- Tez No: 152971
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BUKET KUNDUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 68 ticari 24 pastane olmak üzere toplam 92 dondurma örneğinin mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır ve iki ayrı üretim koşulunun mikrobiyolojik olarak farklılıkları araştırılmıştır. Her örnekten; toplam aerobik canlı, toplam küf-maya, toplam koliform, E. coli, S.aureus, L. monocytogenes ve Salmonella analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu TSE toplam aerobik bakteri standartlarına uymayan 1 dondurma örneği, TSE toplam küf standartlarına uymayan 7 ve maya standartlarına uymayan 6 dondurma örneği, TSE toplam koliform bakteri standartlarına uymayan 12 dondurma örneği, TSE E.coli standartlarına uymayan 14 dondurma örneği bulunmuştur. TSE S.aureus, L. monocytogenes ve Salmonella standartlarına uymayan dondurma örneklerine ise rastlanmamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda pastane tipi dondurmaların sağlık açısından daha riskli oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 68 ice cream samples from market and 24 samples from pastry shops were examined microbiologically and finally the differences between productions were determined. Microbiological analyses of total aerobic bacteria, mold-yeast, conform, E. coli S. aureus, L. monocytogenes and Salmonella were carried out. According to the analyses, 2, 7 and 6, 12 and 14 samples of ice cream were found not appropriate for TSE standarts of total aerobic bacteria, total mould-yeast, total coliform bacteria and E.coli respectively. In ice cream samples, S. aureus, L. monocytogenes and Salmonella were not detected. At the end of the study, ice cream samples produced in pastry shops were found riskfull to consume.