Rüzgar enerjisi ve Eskişehir merkez Yusuflar köyünde bir uygulama
Wind energy and a application in Yusuflar village-Eskişehir
  1. Tez No: 152970
  2. Yazar: FEYZA NUR ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
II ÖZET Fosil kaynaklı yakıtların kaynağının azalmakta olması üzerine rüzgar enerjisi kullanımı üzerine yapılan çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu çalışmalardan en büyük payı rüzgar enerjisi almaktadır. Rüzgar jeneratörü basit bir şekilde dizayn edilmiştir ve bakım maliyeti oldukça düşüktür. Buna karşın ilk yatırım maliyetleri ise yüksektir. Rüzgar enerjisi kullanımının birçok çekici özellikleri vardır. Rüzgar türbinleri ile rüzgar enerjisi kolayca mekanik enerjiye çevrilebilir. Rüzgar enerjisi çevre kirliliği yapmayan temiz bir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisi atmosferde bol olarak bulunur. Rüzgar enerjisi mekanik» kimyasal, ısıl ve elektriksel (elektromanyetik) yöntemlerle depolanabilmektedir. Bu çalışmada, Eskişehir Merkez Yusuflar Köyünde kurulması düşünülen örnek bir rüzgar çiftliği ile ilgili proje hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Thereupon the supplies of fossil originated fuels have been used up studies on utiiazition of wind energy (beside other sources) is accelerated. A wind generator with simple design features and low maintenance is economic but it is the high initial investment cost. Wind energy use has several attractive features. The energy in the wind can be easily converted to rotary mechanical energy by aero-turbines. It doesn't cause damage for environment. Wind energy is a nonpolluting and abundant renewable resource. Wind energy can be stored in mechanical, chemical, thermal, or electrical (electromagnetic) form. In this thesis, a project about in wind farm, which is planned to be set up in Eskişehir (Yusuflar village) - Turkey, has been studied.