Uzay ve düzlem kafes sistemlerin statik analizi için bir bilgisayar programı hazırlanması
A computer program for the statical analysis of space and plane trusses
- Tez No: 152986
- Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS ÖZÇELİKÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, direkt matris deplasman metodu kullanılarak uzay ve düzlem kafes sistemlerin statik analizi için eğitim amaçlı bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Matris deplasman metodunda, bir sistemin düğüm noktalarındaki deplasmanlar bilinmeyen olarak seçilir ve dış yükler ile bu bilinmeyen deplasmanlar arasındaki bağıntılardan oluşan bir denklem sistemi oluşturulur. Daha sonra bu denklem sistemi çözülerek bilinmeyen düğüm deplasmanları bulunur. Bu düğüm deplasmanları kullanılarak da eleman uç kuvvetleri ve mesnet tepkilerine ulaşılır. Hazırlanan programda dış yük olarak, düğüm noktalarına etkiyen yatay ve düşey kuvvetler, elemanlarda sıcaklık farkı ve mesnet çökmeleri verilebilir. Program görsel bir programlama dili olan Visual Basic 6.0 ile hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Uzay Kafes, Deplasman Metodu
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, an educational computer program using direct matrix displacement method is developed for the statical analysis of both space and plane trusses. In matrix displacement method, joint displacements of a structure are chosen as unknowns and a set of equations between external forces and these unknowns is established. Then, joint displacements are determined by solving this set of equations. Using joint displacements calculated, member end forces and support reactions are found. In the program, horizontal and vertical forces applied at joints, temperature change in members and support settlements can be taken into account as external loads. The program is developed in Visual Basic 6.0 which is a visual programming language. KEY WORDS : Space Truss, Displacement Method