Ürün karması iyileştirmesine yönelik bir yaklaşım önerisi ve bir gıda işletmesinde uygulama
An approach to evaluate the product mix and an application in a food company
- Tez No: 152985
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Değişen ve beraberinde artış gösteren tüketici gereksinimlerine paralel olarak ürün sayısı ve çeşidi her geçen gün artmaktadır. İşletmeler, rekabet edebilmek için ürettikleri ürünleri sürekli gözden geçirmeli, buna bağlı olarak hızlı ve doğru kararlar alabilmelidirler. Bu çalışma ile ürün karmalarında çok sayıda ürün bulunan işletmelerin, karmadan çıkarılması gereken ürünlerine karar verebilmeleri amacıyla bir yöntem önerilmiştir, önerilen yöntem, iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, karmada yer alan ürünlerin performansları incelenerek, düşük performans gösteren, bir diğer ifadeyle zayıf ürünler ABC çözümlemesi yardımıyla belirlenmektedir. İkinci aşamada ise belirlenen bu ürünler, ayrıntılı irdelenerek karmadan çıkarılması gerekenlerine Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılarak karar verilmektedir. Anahtar Kelimeler : ABC Çözümlemesi Analitik Hiyerarşi Süreci
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Everyday, quantity and variety of products are increasing in parallel to differentiating and increasing customer requirements. In order to be in competition in the sales market, facilities have to revise own product mix, and have to take quick and true decisions. In this study, a two step approach is advised for the multi-product firms to help their decisions about the products which will be eliminated from the product mix. In the first step, the performances of all the products in the mix are evaluated. Low performing products, in other words weak products are determined by using ABC analysis in this step. In the second step, these weak products are analysed in detail by using AHP (Analytic Hierarchy Process). Then the products which will be eliminated from the mix are decided. Key Words : ABC Analysis Analytic Hierarchy Process