Eskişehir ve civarı tatlısu kaynakları hirudinea faunası üzerine ön araştırmalar
The preliminary studies on hirudinea fauna of freshwater in Eskişehir city and its neighborhood
  1. Tez No: 152998
  2. Yazar: GONCA DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM METE MISIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma; Mart 2003-Ağustos 2003 tarihleri arasında Eskişehir İli ve civarı Hiradinea faunasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma boyunca Eskişehir İli ve civarında belirlenen tatlısu kaynaklarının 16 farklı lokalitesinden Hirudinea örnekleri toplanmış ve teşhisleri yapılmıştır. Söz konusu lokalitelerden 3 familya içerisinde yer alan 6 cinse ait 6 tür tespit edilmiştir. Bu teşhisler sonucunda edinilen bilgilerle Eskişehir İli tatlısu kaynaklan Hirudinea faunasına ait tayin anahtarı hazırlanmıştır. Bunun yanında tespit edilen türlerin ekolojilerine ilişkin gözlemler de sunulmuştur. Çalışma bölgesinde en sık bulunan tür Nephelopsis obscurd'&vc. Bulundukları lokalite sayısı çokluğuna göre diğer türler Helobdella stagnalis, Haemopis sanguisuga, Dina lineata, Glossiphonia compîanatave Placobdella costatcfâvc. Tür çokluğu açısından en zengin lokaliteler 3. ve 4. lokalitelerdir. En az tür içeren lokaliteler de 1., 5., 6., 7., 8., 12., 14., 15. ve 16. lokalitelerdir. IV
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to define the Hirudinea fauna of Eskişehir and its neighborhood between March 2003 and August 2003. During this study, Hirudinea specimens were collected and identified from 16 Idifferent localities of freshwater sourcers which were identified in Eskişehir and its [neighborhood. From those localities 6 species from 6 genus that are inside the 3 families were detected. The identification key of Hirudinea fauna in the Eskişehir freshwater sourcers was prepared from the information that had been learnt after determination. Furthermore, the observations about the ecologies of the specimens that had been determined were represented. The most tense species around the study region was Nephelopsis obscura. The other species according to their abundance of locality were Helobdella stagnalis, Haemopis sanguisuga, Dina lineata, Glossiphonia complanata and Placobdella costata. The richest localities according to the majority of species were 3. and 4. localities and the localities that include the least species were 1., 5., 6., 7., 8., 12., 14., 15. and 16. localities.