Gaussian programı ile 4-metilpridin molekülünün infrared frekans ve şiddetlerinin hesaplanması
The computation of infrared frequencies and intensities of 4-methylpyridine molecule using by gaussian programme
- Tez No: 152997
- Danışmanlar: Y.DOÇ. GÜNEŞ KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kimyasal yapıların bilgisayar ortamında sayısal olarak incelenmesi, kuantum mekaniği fizik yasaları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu metotlarla kararlı olmayan, kısa ömürlü hatta geçiş durumunda olan moleküller hakkında bilgi elde edilebilir. Bu işlemin deneysel koşullarda elde edilmesi oldukça zordur. Gaussian Programı, metaller dahil olmak üzere bütün atomları inceleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca Gaussian programı ile moleküllerin enerjileri, yapıları, moleküllerin temel ve uyarılmış durumlarına, ait titreşim sr^ektrumlan, spektrum çizgilerinin frekans ve şiddet değerleri hesaplanabilir. Bu çalışmada, infrared Spektroskopisi kullanılarak yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla, Gaussian98 programı kullanılarak 4-Metilpridin molekülünün titreşim frekans ve şiddetleri teorik olarak hesaplanmıştır. Molekülün titreşim frekanslarının ve şiddetlerinin hesaplanmasında Sınırlanmış Hartree-Fock (RHF) metodunu ve 6-31G(d) baz seti kullamlmıştır. İşlem sonucunda elde edilen frekans değerleri, sistematik hataların ortadan kaldırılması için RHF/6-31G(d) için verilen skala faktörü ile düzeltildi. Daha sonra düzenlenen frekans değerleri, 4-Metilpridin molekülü için deneysel olarak Long ve arkadaşları [12] tarafından elde edilen değerlerle karşılaştırılmış ve sonuçların uyum içinde olduğu görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computational studies can provide the numerically investigations of Chemical structures, based on the quantum mechanic laws of physics. This methods can be used to unstable, short-lived and even transition state molecules which is impossible to obtain with experimental conditions. Gaussian programs are capable of handling any type of atoms, including metals. However, Gaussian can computes a variety of melecular properties such as energies, structures, vibrational spectra of graund and exciting states, frequencies and intensities of spectral lines. In this study, the vibrational frequencies and intensities of 4- Methylpyridine were computed using by Gaussian98, in order to give some assist in IR studies. Restricted Hartree-Fock (RHF) method and 6-31G(d) basis sets were used for compute the vibrational frequencies and intensities of molecule. The scale factor for RHF/6-31G(d) was used in order to removing the systematic errors in computation ami scaled the frequencies which are obtained from computation. Then, it was compared the computed frequencies with the experimental data of 4-Methylpyridine provided by Long et al [12]. Results showed that the computed frequencies are in quite agreement with the experimental values.