Alkali sülfit antrakinon etanol (ASAE) yöntemiyle kızılçam (Pinus brutia Ten) odunundan kağıt hamuru üretim koşullarının belirlenmesi
Determination of alkaline-sulfite-antroquinone-ethanol (ASAE) pulping conditions of brutia pine (Pinus brutia Ten)
- Tez No: 15300
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİN BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Sülfat yöntemiyle kâğıt hamuru üreten fabrikalara göre daha küçük ve esnek yapıya sahip olması, çevreyi daha az kirletmesi vb odun kaynaklarını daha verimli kullanması üs dikkati çeken organozoİv pişirme yöntemlerinin ancak birkaçı iğne yapraklı ağaç odunlarından yeterli fiziksel dirençte ve ağartılabiîir nitelikte hamur üretimine uygun bulunmaktadır. Bu çalışmada, sülfat yöntemine alternatif olarak R, Patt ve arkadaşlara tarafından geliştirilen alkali sülfit antrakinon metanol (ASAM) organosoiv yöntemi, metanol yerine etanol kullanışı ile.modifiye edilerek, hem metanolün toksidite etkisi önlenmiş hem de etanolün metanole göre daha yüsek kaynama noktasına sahip olması nedeniyle pişirme kademesi daha düşük basınç altında gerçekleştirilmiştir. ASAE diye isimlendirilen bu yeni yöntemde Kızılcam için belirlenen en uygun koşullar aşağıda sıralanmıştır; - Na2S03 oranı %, 20 - NaOH oranı %5 - Etanol oranı ; % 50 - Pişirme süresi 150 dakika Seka Akdeniz Müessesesi kâğıt fabrikasındaki üretim koşulları esas alınarak laboratuvarda elde edilen Kızılcam kontrol hamurları ile karşılaştırıldığında ASAE Hamurlarının aynı kappa numarasında daha yüksek verim ve viskoziteye sahip olduğu- daha hızlı dövüldüğü parlaklık değeri ile patlama ve yırtılma indislerinin daha yüksek olduğu tesbit edilmiştir. ASAE yöntemi prensipte MSSC yöntemle benzediğinden bu yöntemle çalışan fabrikalar üretiş hattında yapılacak küçük değişikliklerle ASAE yöntemiyle çalışır hale getirilebilir -Bu şekilde iğne yapraklı ağaçlardan ağatılabilir derecede ve yüksek direnç niteliklerine sahip kimyasal basurlar üretilebileceği gibi sülfat fabrikalarına özgü kötü koku problemi bu yöntemin uygulanması ile büyük ölçüde giderilmiş olacaktır- - VII-
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERîlî NATION OF ftLKALî^E-SULr ITE-A^TRAESiINO^t-ETKANOL lfkSf£) FULFILS C0î©ITI0M8 OF BRüTîıft PlffiE CPinus brutia Ten~) Sulphate sethod is kno^n as the ssost: cosîson chssûcal pulping process.. The chesical pulping industry5 hosevsr. is ?facing increasingly stringent environmental 1 i sit anions on emissions of volatile sulfur compounds in the atmosphere and of chlorinated organics in bleach- plant effluents. The appli cation of organosol y pulping asethods ®ay offer a asans curtai 1 i ng such esi ssi sns-“Organosolv”pulping processes are hased on the use of organic solvents at acidic or alkaline sedis in pulping liquors-. There sr