Fotogrametrik paftalar yardımıyla çizgisel üretilmiş kadastrol paftaların iyileştirilmesi ve sorunları
- Tez No: 15299
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET YAŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ö£Ei Türkiye'de kadastronun ilk başladığı yıllarda kadastral paftalar teknik olarak yersel ölçme yöntemleriyle üret ilmiştir. Şehir çevrelerinde tarım arazileri, zaman içinde belediye mücavir alan sınırları kapsamına alınmışlar ve arsa niteliğine dönüşerek ekonomik değerleri yükselmiştir. Teknik yönden yeterli olmayan söz konu su grafik kadastral paftaları, arazinin artan ekonomik değeriyle orantılı bir şekilde uygulama imkanı kalmamıştır. Bu çalışma ile grafik kadastral paftaların fo- togrametrik paftalar yardımıyla iyileştirilmesi amaçlan mıştır. Paftalar sayısallaştırılmış, sayısal değerlerin ortak noktaların ayıklanmasıyla dönüşümü yapılmıştır. Bilgisayar ve grafik ekranda Bütünleme ve Edit işlemleri yapılarak sonuçta iyileştirilmiş cizgisel pafta elde edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the early years of cadastral surveying in turkey graphic cadastral map-sheet were produced by the classical terrestrial surveying techniques. Agricultural lands in around cities- but cut of the municipal area6 in the course of the time have fallen inside the municipal area or at least very near of it. Thus, they were converted into city lands and so land values have risen- în this case, graphic cadastral maps have any more not possibility to use from accuracy point of view» The purpose of this study is to investigate how graphic cadastral snaps can be made better with the help of pHotogrammetric JTsaps. For this purpose soroe samples of graphic maps were digitized and the coordinates so obtained were transformed into m&p system by using common points which have coordinates in both system. At the computer and graphical display., integration and edit operation have been roade and thus better line raaps were produced»