Kristal katılarda elastik dalgalar
  1. Tez No: 544
  2. Yazar: SÜHEYLA TANİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Özet
ÖZET KRİSTAL KATILARDA ELASTİK DALGALAR Süheyl a Tanin, M.Sc. Bu çalışmada tetragonal kristaller içerisinde elastik dalgala rın yayılması incelenmiştir. Bu konuda birçok deneyler yapılmış ve se çilmiş doğrultularda ölçülen dalga hızlarından kristalin elastik sabit leri hesaplanmıştır. Bu çalışmada örnek olarak seçilen CaMo04 kristali nin bilinen elastik sabitlerinden hareketle dalganın yayılma hızları ile parçacık hareket doğrultuları hesaplanmıştır. Elde edilen değerle rin deneysel verilerle uyum içinde olduğu görülmüştür. Ayrıca hızların bilinmesi halinde; CaMoO^ 'ün elastik sabitlerinin nasıl hesaplanacağı gösterilmiştir. Hızların hesaplanmasında kullanılan VELOCT alt programın kulla nıldığı ikinci bir yer olarak, Debye karakteristik sıcaklığı ö mn he saplanmasını örnek olarak verebiliriz. Bu çalışmada ise bir kübik kris talin karakteristik sıcaklığının Houston Metodu ile, değişik yaklaşım larda farklı sekiz değeri elde edilmiştir. Anizotropi faktörü ( r? ) mn, 0,25 < n < 4.0 aralığındaki değerleri için elde edilen 6 değerlerinde hatanın 1% den küçük, alkali metaller (n ~ 8) için ise bu yaklaşımların yeterli olmadığı görülmüştür. -v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to investigate the propagation of elastic waves in tetragonal Crystals. In this field many experiments have been done and from the measured wave velocities in the special directions the elastic constants of the crystals have been calculated. In this work from the known elastic constants of CaMoO. Crystals which ise chosen as a sample crystal propagation velocities and directions of the waves are calculated. It is seen that calculated and the experiment results are in agreement. In addition when velocities are know the calculation of elastic constant of CaMoO» is shown. The VELOCT subprogram which is used to calculate the velocities can also be used for calculating the Debye characteristic temperature 0. In this work, howevery the characteristic temperature of a Cubic crystal is obtained by Houston method with different approaches. For anizotropi factor, r? in the range 0.25 < 77 < 4.0 the error in the obtained 8 values, is less than % 1, for alkali metals (77 ~ 8) it is seen that this approach is not sufficent. ?n-