Küresel grafitli dökme demirlerin karakterizasyonu
Characterization of ductil cast iron
  1. Tez No: 153072
  2. Yazar: ŞENOL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Küresel Grafıtli Dökme Demir, Düktü Dökme Demir, Modül, Mikroyapı, y - Hale oluşumu, Grafit Şekil Faktörü, Soğuma Eğrisi, Grafit Karekterizasyonu 50 Yıllık tarihi olan Küresel Grafıtli Dökme Demir, diğer adıyla Düktü Demir endüstride, yeni uygulamaların doğmasını sağlayarak büyük bir atılım başlatmıştır. KGDD ve ÖKGDD maliyeti yüksek çelik döküm ve dövme çeliğin yerini büyük oranda almıştır. Dişlilerde, kalıplarda, krank millerinde ve bir çok makine parçalarında kullanılan KGDD her geçen gün farklı kullanım alanları bulmaktadır. Bu çalışmada Küresel Grafitli Dökme Demirlerin çeşitli karakteristik özelliklerinin, malzeme mikroyapı ve makroyapısının çeşitli değişkenlere bağlı olarak nasıl değiştiği bilimsel deneyler ile anlatılmaktadır. Aynı zamanda bugüne dek gelmiş bilimsel araştırmaların, teorilerin ve kanunların gerçekliği yapılan deneyler ile kanıtlanmaya çalışılmıştır. XV1U
Özet (Çeviri)
CHARACTERIZETION OF DUCTIL CAST IRON SUMMARY Key words : Sphere Graphite Cast Iron, Ductile Iron, Micro Structure, y - Hale Formation, Modul, Competitive Growth With a 50 year history, Sphere Graphite Cast Iron, otherwise known as Ductile iron, has enabled a great leap forward by generating many new applications in the iron industry. SGCI and OSGCI have, to a great extent, replaced the costly cast steel and forged steel. SGCI, already being applied in gearwheels, moulds, crank shafts and many other machine parts, is finding its place in further applications with each day that goes by. In this study, the characteristic features of SGCI as well as how the micro and macro structure differentiates according to various variables are scientifically explained. At the same time, the validity of all scientific research theories and laws have been tried to be explained with experiments that have been carried out. XIX