Çelik levhalarla takviye edilmiş hazır betonarme plaklı karma kirişlerin negatif moment bölgesindeki yapısal davranışı
Examining the behavior of composite beams with concrete slabs reinforced by steel plates in negative moment regions
  1. Tez No: 153105
  2. Yazar: SAVAŞ ABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ YELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Kompozit kiriş, negatif moment, çelik lamalar, epoksi reçinesi Kompozit kirişlerin negatif moment bölgesindeki epoksi reçinesi yardımıyla, çelik lamalar takviye edilmesi durumunda kompozit kirişin davranışı incelenmekte ve deney sonuçları ile yapılan hesap ve çözümler karşılaştırılmaktadır. Yapılan bu deneysel çalışma ile epoksi ile yapıştırılan karma kirişlerin negatif moment bölgesinde çelik lamaların kullanıp, kullamlmaması durumunda elde edilen değerler teorik ve deneysel çalışma ile karşılaştınlmaktadır. Epoksi reçinesi ile yapıştırılmış, çelik lamaların boyut ve aralıklarının değişiminin kompozit kirişin negatif moment bölgesinde taşıma davranışını nasıl etkilediği incelenmektedir. Bu çalışmada ele alman kirişler 3000x800x100 mm boyutlarındaki hazır bir betonarme plak üzerinde çelik profilden ( I 120 profili) oluşmaktadır. Karma kiriş hazırlanırken betonarme hazır plağın çelik profil ile bağlantısını sağlamak üzere elektrik kaynağı kullamlmaktadır. Hazır betonarme plak içerisine betonun karşılayamadığı çekme kuvvetlerini karşılamak üzere hesaplanmış çekme donatılan konulmaktadır. Ayrıca negatif moment bölgesinde karma kirişin taşıma gücünü arttıracak boyut ve aralıkları değişen çelik lamalar kullamlmaktadır. Karma kiriş hazırlanırken kullanılan beton, çelik profil, epoksi reçinesi ve çelik lamaların karakteristik değerleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. xu
Özet (Çeviri)
EXAMINING THE BEHAVIOR OF COMPOSITE BEAMS WIHT CONCERETE SLAB REINFORCED BY STEEL PLATES IN NEGETIVE MOMENT REGIONS SUMMARY Key Words : Composite beam, Negative Moment, Epoxy Resin, Steel Lamas The behavior of composite beam is examined in situation of reinforcing it with steel lamas with the help of epoxy resin in negative moment region, and theoretical calculations and solutions with experiment result are compared. With this experimental study, the values of mixed beams, which are affixed with epoxy resin, in negative moment region whether the use of steel lamas are compared with theoretical and experimental studies. How the dimension and range change of steel lamas, which affixed with epoxy resin, affect the carrying behavior of composite beams at negative moment region is researched and suggestions are made. The beams in this study are formed from the steel profiles (1 120 profile) on concrete plates that have 3000x800x100 mm dimensions (figure 1). Epoxy resin is used for providing the connection between concrete plate, steel profile, and steel lamas when composite beam is prepared. Calculated pulling equipments are put into concrete plate for blocking up the pulling forces in which concrete cannot block up these forces. în negative moment region, steel lamas, whose ranges and dimensions are variable, are used for increasing the carrying power of the composite beam. The detailed information about the characteristic values of concrete, I 120 profile, epoxy resin, and steel lamas, which are all used for preparation of composite beam, are given. xiu