Yama ve yapıştırıcı kullanılarak tamir edilmiş çentikli kompozit levhaların hasar davranışlarının araştırılması
Investigation failure behaviours of notched composite plates repaired with using adhesive and patch
  1. Tez No: 413326
  2. Yazar: ABDULLAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, dış kısmından yama ve yapıştırıcı kullanılarak tamir edilmiş çentikli kompozit levhaların hasar davranışları deneysel olarak araştırılmıştır. Sekiz tabakalı epoksi reçine matrisli örgülü cam elyaf takviyeli kompozit levhalar ve aynı levhalardan elde edilen yamalar kullanılmıştır. Yapıştırıcı olarak ticari bir ürün olan Loctite 9466™ marka epoksi esaslı çift bileşenli yapıştırıcı kullanılmıştır. Tek ve çift yüzünden yama yapıştırılarak tamir edilen kompozit levhalarda fiber takviye açısı değişimi ve geometrik parametrelerin değişiminin hasar yükü üzerine etkileri araştırılmıştır. Fiber takviye açısı değişiminin etkilerini incelemek için 0o, 15o, 30o ve 45o fiber takviye açısına sahip kompozit levhalar kullanılmıştır. Geometrik parametre olarak çentik tipi değişimi, yama uzunluğu değişimi ve yapıştırıcı kalınlığı değişimi incelenmiştir. Yama olarak [0o]8 kompozit levhalar kullanılmıştır. Yama boyut etkisini görebilmek için 30 mm, 45 mm ve 60 mm ölçülerindeki yamalar seçilmiştir. Yapıştırıcı kalınlığı etkisi 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm ve 1.0 mm kalınlıkları için incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, damage behaviours of notched composite plates repaired by using adhesive and patch on external side were searched experimentally. Eight layered epoksi resin matrix woven glass fiber reinforced composite plates and patches obtained from same plates were used. Double main based material loctite 9466TM which is a commercial product was used. The effect of variation of fibre reinforced angle and geometric parameters on damage load at repairing composite plates with patch and adhesive on single and double surface were searched. Composite plates had 0o, 15o, 30o ve 45o as fibre reinforced angle were used. Notch type variation, patch length variation and adhesive thickness variation were analysed as geometric parameters. [0o]8 composite plates were used as patch. 30mm, 45 mm and 60 mm dimensions were selected for seeing the effect of patch size. The adhesive thickness effect was analysed for 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm and 1.0 mm thicknesses. Obtained results were presented with tables and graphics.