An experimental study on composite slabs with steel deck sheets and fiber concrete
Çelik sac profilli elyaf takviyeli beton kompozit plaklar üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 498069
  2. Yazar: ABUBAKER TAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son zamanlarda, geleneksel çelik donatıya bir alternatif olarak çelik elyaf betonarme kullanımı, kompozit plakalarda sıcaklık ve büzülme çatlaklarını önlemek, kompozit plakaların sünekliğini arttırmak için etkili bir çözüm olduğu kanıtlamıştır. Bununla birlikte, çelik elyafların betonun basınç dayanımında nispeten küçük bir etkisi vardır ve yüksek çelik elyaf hacim fraksiyonu, işlenebilirlik yetersizliğine neden olabilmektedir. Bu tezde, kompozit plakların yapısal davranışına etki eden farklı parametreler araştırılmıştır. On üç plaka numunesi imal edilerek test edildi. Test edilen kompozit plakalar, düz betonlu üç kompozit plaka, saplamalara sahip üç plaka, sadece geleneksel takviye olmadan çelik elyaf ile takviye edilmiş üç plaka, saplamalı, çelik elyaf ve geleneksel takviyeli üç plaka ve kontrol numunesi olarak adlandırılan normal betondan üretilmiş plaka örneklerini içermektedir. İncelenen parametreler, kompozit levhaların nihai yük, eğilme, uç kayma ve sünekliktir. Test sonuçları, kesme saplamalarının kullanılmasının numunelerin davranışını gevrekten sünekliğe çevirdiğini göstermektedir. Ayrıca, kompozit levhalarda geleneksel takviye yerine çelik elyaf kullanılması daha iyi sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of Steel Fiber Reinforced Concrete (SFRC) as an alternative to conventional steel reinforcement has proved to be an effective solution in the composite slabs to prevent temperature and shrinkage cracks, increase the ductility of the composite slabs. However, Steel Fibers (SF) have a relatively little effect on compressive strength of concrete and high SF volume fraction might lead to a lack of workability.In this thesis, the influences of different parameters on the structural behavior of composite slabs are investigated. Thirteen slab specimens were constructed and tested to failure. The tested composite slabs consisted of three composite slab specimens with plain concrete, three specimens with studs, three specimens with studs and reinforced with SF only without conventional reinforcement, three specimens with studs, SF, and conventional reinforcement, and the last one which is called control specimen, solid concrete slab without steel sheeting. The investigated parameters are ultimate load, deflection, end slip and ductility of composite slabs.The test results showed that the use of shear connectors transform the behavior of specimens from brittle to ductile. Also, the use of SF instead of conventional reinforcement in composite slabs gave better results.