Farklı iki lokal anestezik solüsyonun serum potasyum, sodyum ve klor konsantrasyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 15323
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLÜMSER ÇÖLOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
-63- O ZEÎ Araştırmamız, dişhekiml iğinde kullanılan lokal anes tezik solüsyonlardan uitracain D- S forte ile cıtanesti kli nik vs labaratuvar yöntemlerle karşılaştırıp, özelliklerini incelemeye yönelik düzenlenmiştir. Çalışmamız, Dicle Üniversitesi Dişhekiml iği Fakül tesi 4. ve 5,. sınıflarında okuyan, yaş ortalamaları 24 olan ve gönüllü olarak çalışmamıza katılan 21 erkek öğrenci üze rinde gerçekleştirilmiştir. Klinik çalışmamızda, lokal anestezik solüsyon olarak 5.5 ml. ultracain D-S forte ( 1/100000 adrenalin ihtiva eden) ve 4.4 ml. cıtanest (0.03/ml oktapressin ihtiva eden) kulla nılmıştır. Çalışma sahası olarak,, maksiller premolar dişlerin vestibül sulkusları seçilmiştir,Bu iki farklı lokal anestezik solüsyon aynı öğrenci üzerinde, iki seansta ve iki hafta arayla, aynı şartlarda ve günün aynı saatlerinde tatbik edilmiştir. öğrencilerden enjeksiyonlardan önce, enjeksiyonlardan sonra,,. '10.,. 20. ve 30. dakikalarda kalp atım sayıları ve kan basınçları ölçülerek, serum potasyum, sodyum ve klor seviyelerinin tespiti için 3 cc kan örnekleri alınmıştır. Ayrıca 7 gönüllü öğrenciden-64- de enjeksiyondan önce,? enjeksiyon sırasında ve enjeksiyondan hemen sonra E.K.G, çekilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değer lendirilip, tablolar ve grafiklerle gösterilmiştir. Yaptı gımız çalışma ile cıtanestin kalp atım sayısı, kan basıncı, serum potasyum, sodyum ve klor seviyelerine hiç bir etkisi olmadığını,, uitracainin ise kalp atım sayısı, sis- tolik kan basıncı, serum sodyum ve klor seviyeleri üzerine herhangi bir etkisi olmadığını ancak diastolik kan basıncını 10, ve 20- dakikalarda ve serum potasyum seviyelerini de 10. dakikalarda anlamlı bir biçimde düşürdüğü gözlenmiştir. E.K.G. de her iki lokal anestezi öncesinde, sırasın-. da ve sonrasında herhangi bir değişiklik meydana gelmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-s ÖD- SUMMARY The ob j ect of our investigation to compare the local anaesthetic solution that used in Dentistry,» uitracain D-S forte and cxtanest clinically and with laboratory methods and to search the properties of these anaesthetic solution-, In our study 21 male volunteer studens with the age ratio of 24 who were at fourth and fifth class of University of Dicle,». Faculty of Dentistry, were participated, In our clinical study,, we used 5,5 ml uitracain D-S- forte (contains 1/100000 adrenaline) and 4,4 ml me cxtanest (contains 0«03 î*tî,/îRİ octapressin) as a local anaesthetic solution» Vestibular sulcus of maxillary premolars was se lected as. a -working area- These two different anaesthetic solutions were applied on same student with 2 weeks interval on 2 sessions and on same conditions with the şase time of the day. Heart ratef blood pressure were measured before and after injections and at 10, 20* 30 minutes* 3 cc blood speci- rnents were taken to measure the level of plasma*, potassium,? clor and sodium ievel^Moreover electrocardiogram was taken from 7 volunteer student before and after injections* All.- 66“- data -were evaluated by statistical methods and shown with tables and graphs. In our study e it is obtained that citanest has no influence on heart rate*, biood pres sure # plasma potassium sodium* clor levels and also ultracain has no influence on heart rate^. systolic biood pressure* plasma sodium and clor levels but at 10 and 20 minutes diastolic blood pressure and at 10 minutes plasma potassium levels decreased in.sig~ ni£icantly”At SUK^G-, all two local anaesthetic solutions show ed no differences during,? before and after local anaesthetia.