Phase control by injection locking
Enjekte kitleme ile faz kontrolü
- Tez No: 153467
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mikrodalga devrelerde faz kontrolü önemli bir işlemdir. Bu işlem özellikle faz kontrollü anten dizileri gibi uygulamalarda temel çalışma prensibidir. Anten dizilerinde her dizi elemanı tek bir oscillator ile beslenir. Osilatörlerin fazlan control edilerek radyasyon şekli ve rf güç belirli yönlerde uzayda birleştirilir. Bu tür uygulamalarda, faz kaydıncılar sıkça kullanılmaktadır. Bununla birlikte, faz kaydmcılarm yüksek fiyatı, verimlilik ve tasarım güçlükleri önemli kayıplarıdır. Son zamanlarda,“Enjekte Kitlemesi”veya“Faz Kitlemesi”adında başka bir teknik, tek bir referans sinyalinin herbir osilatöre enjekte edilmesini öngörmektedir. Bu sinyal ile herbir osilatörün fazı kontrol edilerek istenilen değere ayarlanması mümkündür. Bu nedenle, uzayda güç birleştirme veya başka bir adla“Uzaysal Güç Birleşimi”, herbir osilatörün“Faz Kitlemesi”kullanması ile mümkündür. vıBu tezde, bu yeni faz kontrol tekniği hem teoride hemde 1GHz osilatör sistemi uygulamasında incelenmiştir. Referans sinyali osilatöre uygulanmış ve osilatörün serbest çalışma frekansı değiştirilerek faz farkları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phase control in microwave circuits is an important process. Especially, in certain applications such as phase array antennas, it is the main principle of operation. In antenna arrays, each array element is fed by an individual oscillator. By controlling the phase of each oscillator, the radiation pattern and the rf power can be combined in space in certain directions. For such applications, phase shifters have been utilized extensively. However, their high costs, difficulties in design and efficiency are important disadvantages. More recently, another technique,“Injection Locking”or“Phase Locking”, suggests to use a single reference signal injected into each oscillator element. Through this signal, the phase of the individual oscillators can be controlled and set to a desired value.Therefore, power combining in space or known as“Spatial Power Combining”is possible by using“Phase Locking”of individual oscillator elements. In this thesis, this new phase control technique is examined in theory and in application of a 1GHz oscillator system. A reference signal is injected into a voltage controled oscillator, and the phase progression is obtained by tuning the oscillator's free running frequency.